Prima pagină » ALEGERI 2024 » Ilie Bolojan (PNL): „Va fi un parlament PULVERIZAT cu mai multe partide”. Ce spune liderul liberal despre o eventuală coaliție de guvernare

Ilie Bolojan (PNL): „Va fi un parlament PULVERIZAT cu mai multe partide”. Ce spune liderul liberal despre o eventuală coaliție de guvernare

Rezultatele votului, așa cum arată deocamdată exit poll-urile la închiderea urnelor, indică „un parlament pulverizat cu mai multe partide”, și crede că inevitabil se va pune problema formării unei coaliții de guvernare, a declarat președintele interimar al Partidului Național Liberal (PNL), Ilie Bolojan, în declarațiile de după ora 21:00.

PNL este deschis la negocieri cu partidele responsabile pentru a stabili o posibilă viitoare formulă de guvernare, după exit poll-urile indică „un parlament pulverizat cu mai multe partide”.

„În ceea ce privește rezultatul votului, așa cum vedeți, va fi un parlament pulverizat cu mai multe partide și cred că inevitabil se va pune problema formării unei coaliții de guvernare. Partidul Național Liberal este dispus să participe la o astfel de coaliție în așa fel încât să fim un factor de modernizare pentru țara noastră, iar baza de discuție va fi programul de reforme pe care ni l-am asumat. Și sper – și sunt convins – că în zilele următoare partidele politice responsabile trebuie să se întâlnească și să vadă care este formula de guvernare care poate duce România înainte”, a afirmat Ilie Bolojan.

Liderul PNL le-a urat La mulți ani românilor și celor care au votat PNL.

„Se cuvine să aduc pentru început câteva mulțumiri tuturor românilor care s-au prezentat la vot în această zi, pentru că, așa cum știți, a fost un număr record la alegerile parlamentare, ceea ce arată interesul românilor pentru viitorul țării noastre și preocuparea lor ca votul lor să influențeze direcțiile viitoare ale guvernării”, a declarat liderul interimar al liberalilor.

„Mulțumesc apoi celor care ne-au votat în aceste alegeri. Așa cum foarte probabil se va vedea, avem două categorii de electori: cei care ne-au votat și săptămâna trecută și ce care, văzând că PNL a înțeles votul de duminica trecută și a schimbat direcția, au revenit lângă PNL, și celor care au fost alături de noi duminica trecută, și celor care ne-au votat acum, le promitem că nu dezamăgi”, a spun Ilie Bolojan.

Liderul PNL le-a mulțumit colegilor și voluntarilor să rămână în următoarele ore și să asigure numărătoarea corectă a voturilor.

„Campania s-a încheiat și nu putem să fim suspectați că spunem lucruri frumoase: Spun încă o dată fără echivoc, PNL va susține ceea ce a aprobat săptămâna pe care am încheiat-o: reformarea lumii politice, reforma statului pentru a avea pentru a avea un stat eficient, care nu risipește banii cetățenilor, proiecte de dezvoltare și descentralizare pentru autoritățile locale și politici corecte din care să rezulte că statul îl respectă pe cetățean și țara noastră e un loc bun pentru tinerii noștri. Vom susține, de asemenea, valorile noastre, libertățile, antreprenoriatul, familia, comunitățile și țara noastră”, a declarat liderul liberal.

EXIT POLL CURS – Alegeri Camera Deputaților și Senat 2024

Rezultatele sondajului de tip exit poll realizat de CURS arată că PSD a obținut cele mai multe voturi la alegerile pentru Camera Deputaților 2024, respectiv  26%, fiind urmat de AUR, cu 19%, USR, cu 15,5%, și PNL, cu 15,5%.

Prag de 5% pentru a intra în Camera Deputaților ar avea și SOS România – 5,5%, Partidul Oamenilor Tineri (POT) – 5,5%, UDMR – 5%.

Prezența la vot la alegerile parlamentare 2024 este de 52,37%.

Rezultatele sondajului de tip exit poll realizat de CURS arată că PSD a obținut cele mai multe voturi la alegerile pentru Senat 2024, respectiv  26,10%, fiind urmat de AUR, cu 19,2%, PNL, cu 15,9% și USR, cu 15,6%.

Prag de 5% pentru a intra în Senat https://www.gandul.ro/actualitate/exit-poll-curs-alegeri-senat-2024-psd-2610-aur-192-pnl-159-usr-156-20369919 ar avea și SOS România – 5,4%, Partidul Oamenilor Tineri (POT) – 5,4% și UDMR – 5%.

Exit poll este un sondaj făcut la ieșirea de la urne și nu prezintă rezultatele oficiale ale alegerilor parlamentare. Rezultatele oficiale vor fi comunicate de Biroul Electoral Central, după numărarea tuturor voturilor.

Prezența la vot la alegerile parlamentare din 1990 până în 2020 a fost:

1990 – 86,19%

1992 – 76,29%

1996 – 76,01%

2000 – 65,31%

2004 – 58,51%

2008 – 39,2%

2012 – 41,76%

2016 – 39,79%

2020 – 33,3%

Citiți și:

EXIT POLL CURS – alegeri Senat 2024 | PSD – 26,10%, AUR – 19,2%, PNL – 15,9%, USR – 15,6%

Peste 52% dintre alegători au votat la PARLAMENTARE până la ora 21.00, un record în ultimii 20 de ani

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron