Prima pagină » ALEGERI 2024 » Marcel Ciolacu în fața Elenei Lasconi, cu 187.514 de voturi la nivel național, după renumărare/ Circa 640.000 voturi din DIASPORA, rămase de numărat

Marcel Ciolacu în fața Elenei Lasconi, cu 187.514 de voturi la nivel național, după renumărare/ Circa 640.000 voturi din DIASPORA, rămase de numărat

Marcel Ciolacu în fața Elenei Lasconi, cu 187.514 de voturi la nivel național, după renumărare/ Circa 640.000 voturi din DIASPORA, rămase de numărat

După renumărarea parțială a voturilor din țară, Marcel Ciolacu, candidatul PSD la președinție, se află pe locul al doilea, în fața Elenei Lasconi, candidatul USR, potrivit datelor BEC. Decizia finală în privința ordinii candidaților ar putea suferi modificări în urma numărării voturilor din Diaspora, care nu au fost încă incluse în procesul de renumărare.

UPDATE: Renumărarea din țară + 161 de secții din Diaspora (peste 640.000 de voturi mai trebuie să ajungă din Diaspora)

La nivelul voturilor din țară și din 161 de secții din Diaspora, Marcel Ciolacu se află pe locul 2, cu 1.750.031 de voturi, iar Elena Lasconi pe locul 3, cu 1.623.482 de voturi. Menționăm că BEC mai are de numărat peste 640.000 de voturi din diaspora.

UPDATE: Rezultate după renumărarea a 161 de secții din Diaspora

După numărarea voturilor din 161 de secții din Diaspora, Elena Lasconi este pe primul loc cu 68.335 de voturi, iar Marcel Ciolacu a obținut 7.370 de voturi.

UPDATE: Oficial BEC: Marcel Ciolacu pe locul 2 după renumărarea voturilor din țară

Marcel Ciolacu a obținut 1.742.661 de voturi în țară după renumărare, iar Elena Lasconi a obținut 1.555.147. Călin Georgescu rămâne pe primul loc după renumărarea voturilor din România, cu un total de 1.775.559 de voturi.

ȘTIRE INIȚIALĂ

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Toni Greblă, a declarat că, în urma renumărării voturilor, nu există diferențe semnificative între candidați.

Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să se pronunțe luni, 2 decembrie, cu privire la cererea de anulare a primului tur al alegerilor prezidențiale formulată de Cristian Terheș.

Decizia judecătorilor CCR era așteptată încă de vineri, dar a fost amânată pentru luni pentru a permite finalizarea procesului de renumărare a voturilor de către BEC.

În ziua de 29 noiembrie 2024, Plenul Curţii Constituţionale, având în vedere că urmează să fie înaintate de către Biroul Electoral Central rezultatele reverificării şi renumărării buletinelor de vot cuprinzând voturile valabil exprimate şi cele nule, a decis să amâne cauzele pentru data de 2 decembrie 2024, ora 17:00”, se arată într-un comunicat al CCR.

Scenariul anulării: Alegeri prezidențiale pe 15, respectiv 29 decembrie

În cazul unei decizii a Curții Constituționale de anulare a primului tur al alegerilor prezidențiale, acesta va fi reluat în 15 decembrie, iar al doilea tur ar fi în 29 decembrie, a declarat, vineri, președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Toni Greblă.

Toni Greblă a spus că „dacă CCR constată că rezultatul votului este atât de grav viciat încât se schimbă ordinea competitorilor politici” și dispune invalidarea primului tur de scrutin, atunci acesta va fi reluat în 15 decembrie. (detalii AICI)


CITEȘTE ȘI:

CCR decide astăzi soarta primului tur al alegerilor prezidențiale: Anulare sau validare. Renumărarea voturilor aproape de final

UPDATE Rezultate | Senat: PSD – 22%, AUR-18%, PNL-14%, USR – 12%. Camera Deputaților: PSD – 22 %, AUR – 17 %, PNL – 13%, USR – 12%

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur