Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2024 » ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. Ce scrie presa internațională despre scrutinul din România

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. Ce scrie presa internațională despre scrutinul din România

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. Ce scrie presa internațională despre scrutinul din România
ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. Ce scrie presa internațională despre scrutinul din România

România organizează, duminică, 24 noiembrie, primul tur al alegerilor prezidențiale, iar publicațiile internaționale vorbesc și ele despre acest scrutin.

Majoritatea acestora notează că românii vor merge la urne trei duminici la rând: 24 noiembrie, 1 și 8 decembrie, pentru primul tur al alegerilor prezidențiale, pentru alegerile parlamentare, respectiv pentru al doilea tur al prezidențialelor.

În acest din urmă scrutin (turul al doilea al prezidențialelor) se califică numai cei doi candidați care obțin cel mai mare număr de voturi în primul tur.

Potrivit Reuters, bătălia ar urma să se dea între naționaliștii de dreapta și stânga.

Jurnaliștii notează că viitorul preşedinte se va confrunta cu o economie europeană care încetineşte, cu o corecţie fiscală în așteptare pentru a reduce cel mai mare deficit din UE şi cu presiunea de a susţine obiectivele de cheltuieli ale NATO în timpul celui de-al doilea mandat al lui Donald Trump ca preşedinte al SUA.

Sergiu Mişcoiu, profesor de ştiinţe politice la Universitatea Babeş-Bolyai, spune citat de Reuters că majoritatea candidaţilor au făcut campanie cu mesaje în mare parte conservatoare, cum ar fi protejarea valorilor familiei.

 „Candidaţii principalelor partide au un mesaj foarte generalist, pe de o parte naţiunea, armata, religia şi aşa mai departe. Pe de altă parte, vedem un angajament faţă de Europa, deşi aceasta este văzută mai mult ca o sursă de venituri decât ca o inspiraţie pentru valori”, subliniază acesta.

The Guardian: România se îndreaptă spre un punct de cotitură

Alegerile din România sunt și în vizorul jurnaliștilor de la publicația britanică The Guardian, care notează să scrutinul poate fi extrem de important pentru viitorul țării.

„România merge duminică la urne pentru primele dintre cele trei alegeri care ar putea să o mențină pe calea sa pro-europeană sau, eventual, să o împingă către o poziție mai naționalistă de natură să alarmeze Bruxelles-ul, mai ales în ceea ce privește continuarea sprijinului pentru Ucraina. Primul tur al alegerilor prezidențiale din țară, care să-l înlocuiască pe titularul centrist, Klaus Iohannis, are loc pe 24 noiembrie, iar al doilea tur de scrutin este programat pentru 8 decembrie. Între timp, pe 1 decembrie, este votul parlamentar”, arată publicația.

Politico se întreabă dacă România, după alegeri, se va alătura oscilației globale către dreapta dură, în timp ce notează că George Simion, candidatul  AUR, este cel care trebuie urmărit înainte de primul tur de duminică.

CITEȘTE ȘI:

Președintele AEP, Toni GREBLĂ: Până la ora 7:00, au votat în străinătate 232.630 de cetăţeni

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. Cum se votează în mod corect/Când se anulează un buletin de vot

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani