Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2024 » Daniel Fenechiu: „Ilie BOLOJAN, în pole-position pentru conducerea PNL”

Daniel Fenechiu: „Ilie BOLOJAN, în pole-position pentru conducerea PNL”

Daniel Fenechiu: „Ilie BOLOJAN, în pole-position pentru conducerea PNL”
Daniel Fenechiu: „Votul pentru ICR a arătat că există o majoritate”

Daniel Fenechiu, liderul senatorilor liberali, susține că Ilie Bolojan are șansele cele mai mari să preia conducerea PNL. Deocamdată, Nicolae Ciucă nu și-a anunțat plecarea din fruntea partidului, în ciuda rezultatului slab înregistrat în turul 1 al alegerilor prezidențiale.

Potrivit lui Fenechiu, un congres al PNL ar putea avea loc la începutul anului viitor, după eventuala demisie a lui Ciucă.

Nicolae Ciucă a ieșit pe locul 5 în primul tur al alegerilor prezidențiale.

Fenechiu: „Lumea nu a apucat să-l cunoască pe domnul Ciucă”

Fără să dea nume, Daniel Fenechiu își acuză colegii din PNL că nu s-au implicat suficient în campania electorală.

„Eu cred că cel mai mult a contat faptul că domnul Ciucă a intrat foarte târziu în campania electorală și lumea nu a apucat să-l cunoască așa cum este pe domnul Ciucă.

Pe de altă parte, această mezalianță pe care am avut-o cu PSD-ul, care a făcut destul de necredibil mesajul domniei sale, că încercăm cu adevărat să construim un pol de dreapta. Nu în ultimul rând, probabil și o anumită abordare a unor colegi, probabil a multor colegi, care nu cred că s-au implicat așa cum ar fi trebuit”, a declarat Daniel Fenechiu la RFI.

Senatorul liberal susține că un congres național va fi organizat la începutul anului 2025: „Cu siguranță, un Congres va avea loc la începutul anului următor, nu mai repede, pentru că el necesită anumite preparative”.

„Președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, este omul cel mai apreciat în momentul de față în PNL, cred că este în pole-position”.

Întrebat dacă PNL mai poate salva ceva în perspectiva alegerilor parlamentare, liberalul a răspuns:

„Dacă stau și mă gândesc totuși că suntem un partid cu 1.200 de primari, cu zeci de președinți de consilii județene, cu 300.000 de membri, eu cred că în ipoteza în care oamenii noștri se vor mobiliza, scorul cu siguranță poate fi mai bun decât acest dezastru de la prezidențiale”.

CITEȘTE ȘI:

Elena LASCONI, primul mesaj după ce a urcat pe 2 în alegerile prezidențiale. Ce promisiune a făcut liderul USR pentru finala din 8 decembrie

UPDATE. Rezultate PARȚIALE prezidenţiale 2024. Călin Georgescu 22%, Marcel Ciolacu 19%, Lasconi 19%, după centralizarea a 99,69% din procesele verbale

Dan Diaconescu: „Călin Georgescu este din Câmpulung, VECIN de casă cu familia Lasconi”

Călin Georgescu, victorie în fiefuri PNL!/Câte județe a câștigat Marcel Ciolacu și unde s-a impus Elena Lasconi

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Ieșirea din Schengen, renunțarea la euro și închiderea granițelor. Promisiunile liderei extremiștilor din Germania, Alice Weidel
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Milionari, dar zgârciți? Ce refuză categoric să cumpere, deși au bani cu nemiluita
Click
Cine este artista care a venit la aniversarea Andrei cu elicopterul
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Arheologii au descoperit ce ascundea o peșteră din Turcia de aproape 13.000 de ani. Urmele unor vânători-culegători de la Marea Neagră