Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale din 4 mai 2025, a declarat în conferința de presă de la Slatina că nu este interesat să comenteze despre candidatura fostului premier social-democrat Victor Ponta la președinția României.
Fostul lider PNL spune că l-a atacat doar pe candidatul independent suveranist Călin Georgescu, potrivit Agerpres.
„Nu am niciun fel de treabă. Când o să-și depună candidatura, domnul Ponta va fi unul dintre candidați. Deocamdată n-am ce să comentez în legătură cu asta. Eu am atacat, ca să spun așa, un singur candidat, și nu pe el, ci programul lui, cea mai mare parte a ideilor lui, pe care le consider periculoase pentru România, și anume, Călin Georgescu. Restul, alți posibili candidați, n-am niciun fel de treabă. Sunt competitori, să zburde liniștiți”.
Crin Antonescu, fostul lider liberal, mai spune că nu-i este teamă de Călin Georgescu, dar încă vrea lămuriri privind legătura acestuia cu Federația Rusă:
„Teamă nu mi-e de nimeni în competiția asta, că altfel nu intram, nu facem nicio treabă cu teama. Călin Georgescu este, dacă va lua startul, că există această necunoscută legătură cu probleme de natură juridică, constituțională, se tot adună, este categoric un competitor redutabil. (…) Nu mi-e frică, evident, de domnia sa, mi-ar fi frică de o situație a României în care ar câștiga. Dar de candidatul Georgescu nu mi-e frică și încă o dată spun: îmi doresc să candideze. Încă o dată îi lansez și de aici, de la Slatina, nu eu neapărat, sigur și eu, să discutăm, să mergem la niște dezbateri, să clarificăm. Și domnia sa are lucruri de clarificat. Să vedem cum vedem viitorul României, să ne lămurim, e cu Rusia, nu e cu Rusia, mai avem treabă cu Uniunea Europeană, ce legătură este între apartenența noastră la Uniunea Europeană și fondurile europene și existența lui Dumnezeu”.
Victor Ponta a anunțat joi că va candida la președinția României. Fostul premier a mai candidat în 2014, intrând în turul 2 cu Klaus Iohannis, primarul Sibiului și candidatul ACL. Ponta a pierdut alegerile prezidențiale, iar un an mai târziu, a demisionat din funcția de premier după protestele izbucnite în urma incendiului de la clubul Colectiv.
Sursa Foto: Profimedia