Prima pagină » Coronavirus » Bilanț coronavirus 9 martie. Mai puțin cu peste 1.000 de cazuri zilnice, față de ieri. Aproape 4.200 de oameni, diagnosticați cu COVID-19 în ultimele 24 de ore

Bilanț coronavirus 9 martie. Mai puțin cu peste 1.000 de cazuri zilnice, față de ieri. Aproape 4.200 de oameni, diagnosticați cu COVID-19 în ultimele 24 de ore

Bilanț coronavirus 9 martie. Mai puțin cu peste 1.000 de cazuri zilnice, față de ieri. Aproape 4.200 de oameni, diagnosticați cu COVID-19 în ultimele 24 de ore

Aproape 4.200 de persoane au fost confirmate cu infecție cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore, în scădere cu peste 1.000 față de marți. Numărul pacienților cu COVID-19 decedați a scăzut, marți fiind anunțate 62 decese, dintre care unul din zilele anterioare.

Potrivit datelor de la Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției (CNCCI), de marți, ora 10.00, până miercuri, la ora 10.00, au fost înregistrate 4.176 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2, în scădere față de ziua anterioară, când au fost raportate 5.461 de cazuri noi.

De asemenea, miercuri au fost raportate 62 decese, dintre 61 din ultimele 24 de ore și 1 din zilele anterioare.

Numărul pacienților decedați este mai mic față de marți, când au fost anunțate 101 decese.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 450 de persoane au fost reconfirmate pozitiv, potrivit Ministerului Sănătății.

Dintre cei 633 de pacienți internați la ATI, 569 sunt nevaccinați

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.340, cu 360 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 633 de persoane, cu 62 mai puțin decât în ziua anterioară.

Dintre cei 633 de pacienți internați la ATI, 569 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 257 sunt minori, 251 fiind internați în secții, cu 33 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, cu 1 mai mult decât în ziua anterioară.

61 de oameni au murit în ultimele 24 de ore ca urmare a infectării

Până astăzi, 64.156 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.03.2022 (10:00) – 09.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 62 decese (36 bărbați și 26 femei), dintre care 1 anterior intervalului de referință.

Dintre cele 62 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 18 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 25 la categoria de vârstă
peste 80 de ani.

61 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 62 pacienți decedați, 50 au fost nevaccinați și 12 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 11 pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Bilanț coronavirus. Câte teste au fost făcute

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.558.290 teste RT-PCR și 8.872.499 teste rapide
antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.954 teste RT-PCR (8.342 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.612 la cerere) și 23.457 de teste rapide antigenice

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro