Prima pagină » Coronavirus » Cu ce este diferit vaccinul românesc anti-COVID? Profesorul Păunescu: „Încă se moare din cauza virusului. Suferă mutații la care nimeni nu se aștepta” (EXCLUSIV)

Cu ce este diferit vaccinul românesc anti-COVID? Profesorul Păunescu: „Încă se moare din cauza virusului. Suferă mutații la care nimeni nu se aștepta” (EXCLUSIV)

Vaccinul anti-COVID dezvoltat la Timișoara de colectivul profesorului Păunescu se află în cea de-a doua fază de testare pe animale, o fază de testare a toxicității. Vicepreședintele Academiei de Științe Medicale și-a administrat vaccinul românesc în două etape: pe 14 și 28 aprilie 2020: „Vaccinul funcționează iar în prezent urmăresc cât timp durează această imunitate”, spune medicul imunolog pentru GÂNDUL. 

Prof.Păunescu: „Am optat de la început pe limfocite T citotoxice”

Vaccinul produs de noi face parte din ceea ce oamenii de știință numesc generația a doua de vaccinuri. Acest vaccin nu se bazează în principal pe anticorpi (care au durată de protecție relativ scurtă), ci pe limfocite T citotoxice care au o durată de viață mult mai lungă. Afirmația aceasta se bazează pe articolele care au apărut despre de pacienții care au fost infectați cu SARS-COV-1.Acești pacienți care au trecut prin boală au avut anticorpi (imunitate umorală) timp de un an, maxim doi ani de zile, dar imunitatea celulară dezvoltată de ei este prezentă și acum, la 17 ani de la infecție. Acesta este și motivul pentru care am optat de la început pentru limfocite T citotoxice, adică pentru obținerea de imunitate celulară si nu pentru imunitatea umorală ”, explică profesorul Virgil Păunescu.

Cu ce este diferit vaccinul românesc

Pentru a face un vaccin nu ai nevoie de virus fizic in laborator, dar trebuie să știi structura proteică și genetică a virusului. Tehnologia noastră presupune folosirea de substanțe de sinteză. Noi am ales proteina S (acele coronițe de pe suprafață care au cu 1003 de aminoacizi), deoarece acolo există reactvitatea maximă. Din acea proteină de 1003 aminoacizi am ales anumite fragmente care stimulează în principal, dar nu exclusiv, un răspuns ca și în cancer, un răspuns de tip T, citotoxic (imunitate celulară)”, explică profesorul Virgil Păunescu.

Foto: Virgil Păunescu, vicepreședintele Academiei de Științe Medicale

Cât privește campania de vaccinare din România, profesorul Păunescu spune că aceasta se desfășoară la fel ca în toată Europa: „Nu aș fi atât de critic cu autoritățile pentru că nu au avut suficiente vaccinuri. Dacă avem vreo nemulțimire este că acum stăm cu mâna întinsă să ni-l trimită alții. La fel se întâmplă și cu vaccinul antigripal”, spune acesta.

„Pașaportul de vaccinare înseamnă discriminare”

Totodată, profesorul Păunescu spune că virusul suferă mutații mai mult decât ne-am fi așteptat.

„Virusul fiind nou și instabil genetic suferă mutații la care nimeni nu se putea aștepta. Nu este exclus să avem mutații care să necesite un control al eficienței vaccinurilor. Însă deocamdată nu există suficiente date care să arate că aceste tulpini noi nu ar răspunde la vaccinurile de pe piață. Eu sunt pentru libertatea de vaccinare a populației. Fiecare își asumă riscul, pentru că încă se moare din cauza COVID-19. Așa cum s-a exprimat și președintele și eu sunt împotriva pașaportului de vaccinare. Este o discriminare deoarece am pune presiune pe cei care nu vor să se vaccineze”, mai explică profesorul.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?