Prima pagină » Coronavirus » DECIZIE. Persoanele asimptomatice infectate cu coronavirus nu mai pot fi plasate în carantină la domiciliu

DECIZIE. Persoanele asimptomatice infectate cu coronavirus nu mai pot fi plasate în carantină la domiciliu

DECIZIE. Persoanele asimptomatice infectate cu coronavirus nu mai pot fi plasate în carantină la domiciliu

Articolul din Ordinul 622 care prevedea că persoanele testate pozitiv cu coronavirus dar care sunt asimptomatice pot fi plasate în carantină la domiciliu a fost eliminat, potrivit Ministerului Sănătății.

Ordinul nr. 622/15.04.2020 care stabileşte anumite completări în instituirea măsurilor de carantină pentru persoanele care vin din afara ţării, în contextul COVID-19, a fost modificat.

”Modificarea actului normativ constă în eliminarea articolului care prevedea că persoanele testate pozitiv cu coronavirus, dar care nu au simptome, pot fi plasate în carantină la domiciliu”, precizează Ministerul Sănătății printr-un comunicat de presă.

Modificarea a fost publicată joi în Monitorul Oficial.

Inițial, în ordinul publicat miercuri în Monitorul Oficial se arăta că se instituie măsura de carantină la domiciliu numai în situaţia în care spaţiul permite carantinarea individuală sau în condiţii de separare completă de restul locatarilor în acelaşi domiciliu, pe baza declaraţiei pe propria răspundere, următoarelor categorii:

persoanele asimptomatice care intră pe teritoriul României venind din zonele cu transmitere comunitară extinsă

afectate de COVID-19 (zona roşie); persoanele asimptomatice confirmate cu coronavirus;

membri de familie asimptomatici confirmaţi cu coronavirus care se carantinează la acelaşi domiciliu.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp