Prima pagină » Coronavirus » Epidemiologul Octavian Jurma, previziuni optimiste: „Majoritatea judeţelor vor fi sub 3 la mie înainte de sărbători”

Epidemiologul Octavian Jurma, previziuni optimiste: „Majoritatea judeţelor vor fi sub 3 la mie înainte de sărbători”

Epidemiologul Octavian Jurma, previziuni optimiste: „Majoritatea judeţelor vor fi sub 3 la mie înainte de sărbători”

Medicul Octavian Jurma consideră că, dacă trendul actual de scădere a cazurilor de Covid se menţine constant, înainte de sărbători majoritatea judeţelor vor ajunge la incidenţe de sub 3 la mie.

Acesta precizează că totul depinde de măsurile luate şi conformarea populaţiei cu acestea. Dintre acestea, vaccinarea este cel mai important factor care poate accelera ieşirea din valul 4.

„Majoritatea judeţelor vor fi sub 3 la mie înainte de sărbători daca trendul actual se menţine constant”, a scris medicul pe Facebook.

Octavian Jurma spune că deschiderea şcolilor în format fizic la o incidenţă mare, de peste 3 la mie, lipsa de conformare cu măsurile de limitare a pandemiei, relaxarea prematură, haosul politic, toate pot să producă platouri (număr constant de cazuri) înalte.

„Mă îngrijorează faptul că avem judeţe ca Satu Mare care se menţin într-un platou înalt de mai multe săptămâni”, a mai scris Octavian Jurma pe reţeaua de socializare.

Vaccinarea anti-COVID-19 în România. Peste 82.000 de persoane s-au imunizat în ultima zi

În ultimele 24 de ore, pe teritoriul României s-au vaccinat peste 82.000 de persoane, dintre care aproape 47.000 cu prima doză, iar alte 21.000 de persoane s-au vaccinat cu doza a treia, transmite Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

Potrivit sursei citate, în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 82.498 de persoane. Dintre acestea, 46.904 au primit prima doză sau doza unică de ser de la Johnson & Johnson. Alte 21.492 de persoane au fost vaccinate cu doza a treia.

De asemenea, de la ultima raportare, au fost raportate 24 de reacţii adverse: 11 la vaccinul Pfizer, una la Moderna şi 12 la Johnson & Johnson. Alte 165 de reacţii adverse sunt în curs de investigare şi nu au fost raportate cazuri severe.

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?