Prima pagină » Coronavirus » Focare de COVID-19 la două firme din Prahova. Zeci de angajați s-au infectat cu SARS-CoV-2

Focare de COVID-19 la două firme din Prahova. Zeci de angajați s-au infectat cu SARS-CoV-2

Focare de COVID-19 la două firme din Prahova. Zeci de angajați s-au infectat cu SARS-CoV-2

Două focare de COVID-19 au apărut în Prahova. Nu mai puțin de 53 de angajați care aparţin de două firme din judeţ au fost testaţi pozitiv.

Două noi focare de Covid au fost identificate de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova în ultimele zile la două firme din judeţ. În total, au fost confirmaţi pozitiv la testul pentru Covid 53 de angajaţi.

DSP Prahova a identificat două noi focare la două firme din Tătărani şi Ploieşti.

La firma din Tătărani au fost confirmaţi 45 de angajaţi dintr-un total de 60. Potrivit unui comunicat al Prefecturii Prahova, testarea întregului colectiv a fost dispusă după ce unii angajaţi au avut smptomatologie specifică.

„Cei depistaţi ca fiind infectaţi cu noul coronavirus sunt asimptomatici sau au forme uşoare ale bolii şi au fost izolaţi într-un campus din localitatea Brazi, unde se află sub monitorizarea unui medic de familie. A fost efectuată dezinfecţia spaţiilor de lucru”, se arată în comunicat.

La firma din Ploieşti au fost diagnosticaţi cu Covid opt angajaţi dintr-o echipă de zece persoane. Aceştia sunt asimptomatici şi au fost izolaţi, pentru 14 zile, într-un campus din Ploieşti, unde se află sub monitorizarea unui medic de familie. Şi aici a fost efectuată dezinfecţia spaţiilor de lucru.

Potrivit Prefecturii Prahova, în judeţ au fost depistate în ultimele 24 de ore 137 de noi cazuri de Covid şi au fost înregistrate 4 decese.

Spitalul de Urgență Slobozia, focar de COVID-19! 100 din cei 800 de angajați sunt infectați cu virusul

SJU Slobozia a devenit un imens focar de coronavirus! Circa 100 din cei 800 de angajați au fost confirmați pozitiv la testul pentru depistarea Sars-Cov-2.

O situație critică se înregistrează la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre medicale s-au îmbolnăvit de coronavirus, lucru care îngreunează prelevarea probelor de la persoanele suspecte de Covid-19, informează Adevărul.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Analizele ADN arată cine ar fi fost ultimul șaman siberian