Prima pagină » Coronavirus » LĂUDAT. Un șofer român de TIR este dat exemplu în Italia pentru modul în care s-a autoizolat. De când nu și-a mai văzut familia

LĂUDAT. Un șofer român de TIR este dat exemplu în Italia pentru modul în care s-a autoizolat. De când nu și-a mai văzut familia

LĂUDAT. Un șofer român de TIR este dat exemplu în Italia pentru modul în care s-a autoizolat. De când nu și-a mai văzut familia

Un șofer român de TIR e infectat cu coronavirus, în Italia, și a vorbit despre izolare, felul cum a fost tratat de medici și cum a decis să nu interacționeze cu familia. Acesta este lăudat de presa din Peninsulă, pentru modul cum a acționat când a început să se simtă rău.

 Reporterii televiziunii locale Rete Chiara au stat de vorbă telefonic cu șoferul român, pe care l-au numit Giuseppe, un nume fictiv. Acesta a povestit momentele în care a realizat că ar putea fi infectat și cum a ales să nu se ducă acasă, după o cursă de o săptămână în nordul Italiei.

Șoferul român locuiește cu soția și copiii săi la Gela, unde este rezident de 15 ani, iar de 14 ani lucrează ca șofer pentru o firmă de transport din zonă. Pe 8 martie, a fost trimis în nordul Italiei pentru a efectua diferite transporturi de marfă, iar după o săptămână, când se întorcea spre casă, a început să simtă febră, scrie Observator.tv.

„Mă întorceam dintr-o cursă efectuată în zona Treviso și Mantova, în nordul Italiei. Când m-am întors din cursă, sâmbătă seara, 14 martie, l-am sunat pe angajatorul meu și i-am spus că simt temperatura puțin ridicată, fiindcă eu m-am informat mereu despre această situație, cum se manifestă, ce înseamnă.”, spune șoferul român care suspecta atunci că ar fi fost contaminat cu noul coronavirus.

Patronul a reacționat imediat și i-a dat românului cheile de la casa lui de vacanță din Manfria și șoferul s-a autoizolat acolo. „A venit din nordul Italiei, ne-a avertizat că avea simptome, spunându-ne că nu avea intenție să meargă acasă, la soția și copiii lui, ca măsură de precauție. Noi i-am făcut pe plac, fiindcă așa este corect. Așadar el, de când s-a întors din cursă, nu a avut contact cu nimeni.”, a declarat pentru sursa citată patronul societății Autotrasporti Sciagura Liborio & Figli Srl, unde lucrează românul.

Ce a urmat însă pentru șoferul român pare un pic desprins din filmele absurde: „Am început să sun la numărul verde, nu mi-au răspuns. Am sunat la numărul 118, mi-au spus să mă duc acasă liniștit că nu am nimic. Eu le-am spus că am copiii, am soția care mă așteaptă acasă și nimic.

Apoi am sunat din nou la 112, mi-au spus același lucru: «du-te acasă, de ce mai stai încă acolo?». Le-am zis că nu pot să plec și am rămas aici, în casa asta de vacanță. Nu am vrut să mă întorc acasă mai mult pentru familie, așa că m-am autoizolat. Duminică (15 martie – n.r.) am încercat să-l sun și pe medicul de familie și nu mi-a răspuns, mi-a răspuns abia luni dimineața și mi-a zis să iau un Paracetamol când am temperatură mai mare de 38-39 de grade.

Apoi, marți, m-am simțit puțin mai rău, a venit o ambulanță de la Gela, mi-au făcut un control și m-au dus la spitalul din Caltanissetta. Odată ajuns acolo, mi-au făcut toate verificările la plămâni, chestii, mi-au făcut și testul cu tampon. Mi-au spus că sunt bine, că nu am coronavirus și că pot chema pe cineva să mă ducă acasă, deoarece ambulanța plecase.

Eu am sunat șefii, aceștia au venit cu două mașini și mi-au lăsat una în fața spitalului. Eu am luat-o, iar ei au plecat cu cealaltă mașină.” a povestit șoferul.

El a decis să nu se întoarcă la familie și a mers tot la casa de vacanță a patronului, ca să rămână izolat. După 48 de ore, a fost anunțat de la spital că rezultatul testului i-a ieșit pozitiv.

„Am stat mereu singur. Nu am avut contact cu nimeni de când m-am întors, familia nu mi-am mai văzut-o din data de 8 martie.”, a mai precizat românul.

Recomandarea video

Mediafax
Spitalele regionale din Craiova și Iași, pe drumul spre finalizare în 2028. Alexandru Rogobete: „La Cluj, din păcate, suntem în continuare în contestaţie…”
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Descoperire surprinzătoare despre neanderthalieni! Ce au dezvăluit două studii?