Prima pagină » Coronavirus » MASCA DE PROTECȚIE confecționată acasă, care ne ajută în lupta împotriva coronavirusului. Un medic celebru a explicat cum se face

MASCA DE PROTECȚIE confecționată acasă, care ne ajută în lupta împotriva coronavirusului. Un medic celebru a explicat cum se face

MASCA DE PROTECȚIE confecționată acasă, care ne ajută în lupta împotriva coronavirusului. Un medic celebru a explicat cum se face

Medicul Radu Ionescu a prezentat o modalitate de confecționare acasă a unei măști de protecție folosind: o cupă de sutien, o sârmă  uşor de modelat (sârmă de grădinărit de exemplu), ac şi aţă, elastic, o sticlă de apă minerală din plastic – la 0,5 litri, folie transparentă pentru alimente şi un filtru HEPA (care poate fi luat de la un purificator de aer, de la un aer condiționat, sau de la unele aspiratoare).

Într-un videoclip postat pe Facebook medicii Radu Ionescu și Mihail Pautov prezintă o modalitate de a confecționa o mască de protecție, despre care spun că nu este omologată, dar e mai bună decât nimic.

„Când vom ajunge în situaţia disperată din Italia, în care oamenii merg la câteva zile la cumpărături, fiind nevoiţi să ajungă în spaţii publice, unde există risc de infectare, un astfel de device poate ajuta mai mult decât să nu fi protejat cu nimic. Din punct de vedere teoretic, această mască poate să aibă un beneficiu mult mai mare comparativ cu a nu purta nimic sau cu a purta o mască de bumbac. Este o mască făcută acasă, nu e un dispozitiv medical, nu e testat, nu e omologat. Nu avem niciun studiu în legătură cu siguranţa pe care o oferă. Nu putem garanta că oferă protecţie”, a declarat şeful Clinicii de Chirurgie Estetică a unui spital privat din Bucureşti, medicul Radu Ionescu.

Medicul atrage atenția asupra faptului că filtrul HEPA este cel mai important element al măștii.

„E important ca pe filtru să scrie HEPA. Atenţie, că nu toate filtrele sunt HEPA. Pe filtrul pe care îl am eu scrie că opreşte particule până la 20 de nanometri. Virusul COVID-19 are între 60 şi 120 de nanometri, deci teoretic această mască ar trebui să ofere siguranţă mare. Repet însă, nu e testată şi omologată”, a spus medicul.

https://www.facebook.com/doctormihail/videos/2289752671327865/

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?