Prima pagină » Coronavirus » Polițiștii au „spart” o nuntă și un parastas lângă București! I-au trimis pe toți acasă și le-au dat amenzi de zeci de mii de lei!

Polițiștii au „spart” o nuntă și un parastas lângă București! I-au trimis pe toți acasă și le-au dat amenzi de zeci de mii de lei!

Polițiștii au „spart” o nuntă și un parastas lângă București! I-au trimis pe toți acasă și le-au dat amenzi de zeci de mii de lei!

Poliţia din Voluntari şi Buftea a întrerupt sâmbătă un parastas şi o nuntă, care încălcau dispoziţiile legale cu privire la organizarea şi desfăşurarea evenimentelor, în contextul măsurilor de prevenire a infectării cu SARS Cov2.

„În jurul orei 15,00, la un restaurant din Voluntari, poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Ilfov, împreună cu lucrători din cadrul DSV Ilfov, au constat că era în desfăşurare un eveniment privat (parastas), la care participau 29 de persoane.

Poliţiştii au luat măsuri de întrerupere a evenimentului

În consecinţă, poliţiştii au luat măsuri de întrerupere a evenimentului respectiv şi au procedat la sancţionarea contravenţională a societăţii comerciale, care a organizat evenimentul”, transmite Poliția din Ilfov.

Totodată, în jurul orei 15.30, în curtea unui imobil din Mogoşoaia, era în desfăşurare un eveniment (nuntă), la care participau aproximativ 20 de persoane, astfel fiind încălcate dispoziţiile HG 856/2020 privind prelungirea stării de alertă, prin care este interzisă organizarea de evenimente private (nunţi, botezuri, mese festive), precum şi anumite prevederi ale Legii 61/1991.

Amenzi pentru fiecare în valoare de 18.200 de lei

Poliţiştii s-au sesizat din oficiu şi în urma celor constatate au procedat la întreruperea evenimentului şi la aplicarea de sancţiuni contravenţionale.

În ambele cazuri poliţiştii ilfoveni au aplicat trei sancţiuni contravenţionale, cu amendă în valoare de 18.200 de lei, conform Legii 55/2020 şi Legii 61/1991, mai precizează sursa citată.

Recomandarea video

Mediafax
Vești rele pentru turiștii obezi! Aceștia nu mai au voie pe măgăruși în Santorini
Digi24
De ce ar putea armistițiul din Iran să ducă la un dezastru: Capcana în care SUA au fost prinse 12 ani și în care riscă să cadă din nou
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
Gestul neașteptat al miliardarului Savvidis pentru Răzvan Lucescu. Cu cine s-a trezit la înmormântarea lui Mircea Lucescu
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Când Europa a apăsat pe trăgaci: Mecanismul care a împins lumea în Primul Război Mondial