Prima pagină » Coronavirus » Raed Arafat s-a vaccinat împotriva COVID-19 (VIDEO): „Eu abia am așteptat să mă vaccinez. Este un gest de normalitate”

Raed Arafat s-a vaccinat împotriva COVID-19 (VIDEO): „Eu abia am așteptat să mă vaccinez. Este un gest de normalitate”

Raed Arafat s-a vaccinat împotriva COVID-19 (VIDEO): „Eu abia am așteptat să mă vaccinez. Este un gest de normalitate”

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretarul de stat Raed Arafat, s-a vaccinat, luni, împotriva COVID-19.

Raed Arafat a făcut vaccinul la ora 12.00
„Vor continua colegii noştri să vină în următoarele zile. E un gest de normalitate. Noi am făcut un pas acum şi abia am aşteptat să ajung să pot să mă vaccinez şi am promis public că fac acest lucru şi mă bucur că l-am făcut. Nu am recomanda oamenilor să se vaccineze, dacă noi nu ne-am vaccina. Vaccinul e voluntar, nu e obligatoriu. E considerat vaccin sigur, e gratuit. Dacă reuşim toţi să îl facem, reuşim să ajungem cât mai repede către o situaţie de normalitate. Îndemnul meu către oameni e să nu asculte toate aceste ştiri nefondate despre vaccin şi să asculte toate indicaţiile oficiale despre vaccin. Mai avem o doză de făcut pe 1 februarie, doză de rapel. Foarte uşor a fost. Eu mă vaccinez sezonier antigripal”, a precizat Raed Arafat la Centrul de Vaccinare.

Știrea inițială. Luni, începând cu ora 12.00, personalului din cadrul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă i se va administra vaccinul împotriva COVID-19, informează Mediafax.

Vaccinat va fi şi şeful structurii, secretarul de stat dr. Raed Arafat.

Acesta şi angajaţii DSU se vor vaccina la Centrul de Vaccinare din cadrul Spitalului de Urgenţă „Prof. dr. Dimitrie Gerota” Bucureşti.

A patra tranşă de vaccin de la Pfizer BioNTech a ajuns în România cu aeronave pe aeroporturile din Otopeni, Cluj Napoca şi Timişoara. Tranşa constă în 150.150 doze de vaccin.

Laurențiu Belușică, managerul Spitalului din Găești: „Viața mea s-a schimbat. S-a spus despre mine că vreau să vaccinez la întâmplare de pe stradă”

Laurențiu Belușică, managerul Spitalului Orășenesc din Găești, a declarat că i s-a schimbat viața după postarea în care susținea că va administra vaccinul anti-COVID tuturor celor care doresc, pentru a nu irosi dozele.

„Îmi pare foarte rău. Nu mi-am dorit acest lucru, nici vorba să mă fi gândit la așa ceva. Eu am vrut să fac la cineva o doză de vaccin care ar fi putut să-mi rămână”, a povestit Laurențiu Belușică la Antena 3.

Valeriu Gheorghiță, despre vaccinarea persoanelor care nu se pot deplasa: Se vor organiza echipe mobile

Dr. Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 în România, a declarat, duminică, la Antena 3, că se vor organiza echipe mobile care vor asigura vaccinarea la domiciliu a persoanelor care nu se pot deplasa.

„Ele vor asigura vaccinarea, de pildă, persoanelor care sunt internate în centrele medico-sociale. De pe dată de 15 așa se va și întâmplă. Există proceduri în acest sens prin care centrele vor fi programate pentru vaccinare în colaborare cu DSU și nucleul județean al activităților de vaccinare.

Practic se stabilește un orar în care echipele mobile merg la sediul centrului și împreună cu administratorul, care are datoria să obțînă consimțământul informat al persoanelor de acolo, se efectuează activitatea de vaccinare și ulterior se înregistrează persoanele în registrul electronic”, a anunțat Gheorghiță.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie