Prima pagină » Coronavirus » Raport: Minoritățile din Marea Britanie sunt mai expuse coronavirusului din cauza discriminării din societate

Raport: Minoritățile din Marea Britanie sunt mai expuse coronavirusului din cauza discriminării din societate

Raport: Minoritățile din Marea Britanie sunt mai expuse coronavirusului din cauza discriminării din societate

Efectele disproporționate ale pandemiei de COVID-19 asupra minorităților care trăiesc în Marea Britanie sunt rezultatul „deceniilor de discriminare”, potrivit unui raport realizat la solicitarea Partidului Laburist și făcut public marți.

Raportul mai denunță și lipsa de reacție a autorităților de-a lungul vremii pentru combaterea discriminării, după cum notează Agerpres.

Potrivit autoarei raportului, Doreen Lawrence, impactul pandemiei asupra minorităților reprezintă „consecinţa deceniilor de nedreptate structurală, inegalitate şi discriminare care devastează societatea noastră”.

Noul raport arată că persoanele care fac parte din minoritățile etnice sunt mai susceptibile să aibă locuri de muncă în care sunt expuse virusului și „sunt mai predispuse să aibă comorbidităţi care cresc riscul de boli grave şi mai susceptibile să se confrunte cu obstacole în accesul la asistenţa medicală”.

Totodată, raportul mai arată că aceste categorii sunt ținta „unui rasism rușinos”, în contextul în care „unii încearcă să dea vina pe diferite comunităţi pentru răspândirea virusului”.

„Persoanele de culoare, asiatice şi minorităţile etnice au fost supraexpuse, subprotejate, stigmatizate şi neglijate în timpul acestei pandemii”, spune Lawrence, membră a Camerei Lorzilor şi angajată de ani de zile în sprijinirea tinerilor defavorizaţi.

Autoarea studiului face o serie de recomandări pentru Guvernul Boris Johnson

Aceasta solicită Guvernului condus de Boris Johnson să ia măsuri pentru a reduce impactul pandemiei asupra acestor categorii în următoarea perioadă. Ea susține că angajatorii ar trebui să aibă obligația legală de a publica evaluări de risc în privința acestor categorii pe un portal guvernamental și să le ofere echipamente de protecție angajaților.

De asemenea, aceasta adaugă că Guvernul ar trebui să suspende regula prin care unii migranți nu pot avea acces la ajutor de stat sau la servicii sanitare.

La rândul său, un purtător de cuvânt al guvernului a subliniat că „o serie de factori pun diferite grupuri la risc crescut de infecţie şi deces din cauza COVID-19”.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?