Prima pagină » Coronavirus » Recidiva de Covid-19, mai severă decât îmbolnăvirea primară! Dezvăluiri teribile făcute de medicii din Timișoara!

Recidiva de Covid-19, mai severă decât îmbolnăvirea primară! Dezvăluiri teribile făcute de medicii din Timișoara!

Recidiva de Covid-19, mai severă decât îmbolnăvirea primară! Dezvăluiri teribile făcute de medicii din Timișoara!

Recidiva de Covid-19 este mai severă decât îmbolnăvirea primară, avertizează specialiștii în medicină. Concluzia aparține chiar doctorilor români, mai precis cei de la Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie „Victor Babeş” din Timişoara, care au tratat şi cazuri de recontaminări cu noul coronavirus.

Concluzia trasă de medici este că, în asemenea cazuri, recidiva de Covid-19 s-a dovedit a fi mult mai severă decât îmbolnăvirea primară.

Recidiva de Covid-19, mai severă decât îmbolnăvirea primară! Ce spune prof. dr. Cristian Oancea

Managerul Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie „Victor Babeş” din Timişoara, prof. dr. Cristian Oancea, spune că „simptomele, în cazul reinfectărilor cu SARS-CoV-2, sunt mai severe. Cel mai probabil, s-au recontaminat pentru că nu au respectat măsurile de protecţie anti-pandemice. Au banalizat virusul şi s-au bazat pe faptul că prima infecţie a fost sub o formă foarte uşoară sau asimptomatică”.

Prefectura Timiş a anunţat că în ultimele 24 de ore în judeţ au fost confirmate 123 de noi îmbolnăviri cu Covid-19, dintre care 69 în Timişoara, în condiţiile în care numărul de teste efectuate a fost de aproape 10 ori mai mic decât în zilele precedente.

Focar de Covid-19 la Universitatea de Vest Timişoara. Anunțul DSP

Purtătorul de cuvânt al DSP Timiş, Cornelia Bubatu, a informat că focarul activ Covid-19 de la Universitatea de Vest Timişoara a fost declarat închis. În schimb, au rămas active 22 de focare (cu un total de 63 de cazuri confirmate), din care şase sunt în tot atâtea secţii ale Spitalului Judeţean Timişoara.

Pe de altă parte, până în acest moment, în judeţ nu a fost confirmat niciun caz de gripă clasică. „Avem raportate până acum 510 infecţii acute ale căilor respiratorii (n.r. – fără Covid-19) cu cinci internaţi şi 35 de pneumonii, din care cinci internaţi. Nu avem niciun caz de gripă sezonieră”, a afirmat Cornelia Bubatu.

Recomandarea video

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Doliu în justiția din România! A murit Ion Diaconescu
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Cât de exacte sunt afirmațiile lui Trump din discursul privind Starea Uniunii?
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
O nouă tehnică de terapie neinvazivă poate trata depresia într-un timp record