Prima pagină » Coronavirus » SOLIDARITATE. Medici români, voluntari în Italia: „Ne-am lăsat familiile acasă, dar am venit aici să ajutăm familia Uniunii Europene” – VIDEO

SOLIDARITATE. Medici români, voluntari în Italia: „Ne-am lăsat familiile acasă, dar am venit aici să ajutăm familia Uniunii Europene” – VIDEO

SOLIDARITATE. Medici români, voluntari în Italia: „Ne-am lăsat familiile acasă, dar am venit aici să ajutăm familia Uniunii Europene” - VIDEO
Joe Stroescu, coordonatorul echipei medicale române din Italia / Sursa: Comisia Europeană

Gestul de solidaritate al României, care a trimis o echipă de doctori și asistente medicale pentru a-și ajuta colegii italieni să lupte cu noul coronavirus, nu a rămas neobservat la nivelul Comisiei Europene. Într-o postare pe contul de Facebook, forul european mulțumește medicilor români voluntari.

O parte a echipei de medici români voluntari a ajuns în Lecco, Italia, în timp ce prima echipă oferă ajutor în Milano. Comisia Europeană a postat imagini video de la sosirea medicilor și declarații ale coordonatorului cadrelor medicale din România, Joe Stroescu.

„Coronavirus: Echipă medicală a UE detașată în Italia. Suntem toți parte a familiei Uniunii Europene. Mulțumim sincer echipelor de doctori și asistente medicale din România, care s-au oferit voluntar, prin Mecanismul de Protecție al UE, să își ajute colegii, de data aceasta în Lecco. Avem deja o altă echipă din România care a s-a oferit să facă voluntariat în Milano”, scrie Comisia Europeană, pe contul de Facebook.

„Suntem în total 15 persoane. Am venit aici pentru a ajuta poporul italian în aceste momente. Ne-am lăsat familiile acasă, dar am venit aici să ajutăm familia Uniunii Europene și nu contează dacă suntem italieni sau români, naționalitatea nu contează în aceste momente, trebuie să lucrăm împreună”, a declarat Jeo Stroescu.

Medicii români au plecat din România, marți, cu o aeronavă C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române pe ruta București – Timișoara -Milano. Aeronava militară a decolat din Baza 90 Transport Aerian Otopeni cu patru medici și asistenți medicali la bord. La Timişoara, unde aeronava a făcut escală, s-au îmbarcat încă 10 membri ai echipei medicale, care este însoțită de un ofițer de legătură din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, a transmis MApN.

Recomandarea video

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate