Prima pagină » Coronavirus » STUDIU. Încă o categorie de risc în fața coronavirusului a fost depistată de cercetători

STUDIU. Încă o categorie de risc în fața coronavirusului a fost depistată de cercetători

STUDIU. Încă o categorie de risc în fața coronavirusului a fost depistată de cercetători

Exercițiile fizice intense „favorizează semnificativ inhalarea agenților infecțioși”, spun specialiștii adăugând că noul coronavirus este extrem de periculos pentru sportivii de performanță. 

Potrivit unui studiu realizat de cercetătorii din Germania și Italia fotbaliștii și sportivii de performanță s-ar afla în categoria de risc pentru infecțiile la plămâni, așadar au o sensibilitate alarmantă în fața coronavirusului, potrivit infobae.

Cercetarea realizată de imunologi italieni și specialiști pneumologi de la institutele din Roma, Verona și Berlin, arată că sportivii de performanță sunt mai susceptibili să inhaleze particule de virus, care să ajungă apoi în zonele inferioare ale plămânilor.

„SARS-CoV-2 se poate răspândi cu ușurință în zonele cele mai adânci ale plămânilor în timpul exercițiilor intense”, specifică cercetătorii. Studiul specifică și faptul că starea sportivilor infectsți cu noul coronavirus dar adimptomatici, s-ar putea agrava din cauza exercițiilor fizice.

Sportivii, în categoria de risc, deși au plămâni ideali în condiții normale

„Respirația se schimbă semnificativ în timpul exercițiilor fizice intense, din cauza unei creșteri puternice a ventilației (inspirație și a volumului de aer expirat) și mai ales a ventilației alveolare”, scriu autorii studiului. Așadar, potrivit cercetătorilor, deși sportivii au plămâni ideali în condiții normale, exercițiile fizice intense „favorizează semnificativ inhalarea agenților infecțioși”.

Astfel, medicii Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro și Roberto Nisini susțin că reluarea campionatelor de fotbal în pandemie ar fi periculos, mai ales că în timpul evenimentelor în care sportivii stau apropiați unii de alții, sunt șanse foarte mari ca virusul să fie transmis

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman