Prima pagină » Coronavirus » Un deputat publică „imaginea disperării” dintr-un spital din țară. „Dacă Spitalul Județean intră în colaps, județul nostru rămâne fără sistem de sănătate. E timpul să fim responsabili, să ne protejăm și să îi protejăm pe cei dragi”

Un deputat publică „imaginea disperării” dintr-un spital din țară. „Dacă Spitalul Județean intră în colaps, județul nostru rămâne fără sistem de sănătate. E timpul să fim responsabili, să ne protejăm și să îi protejăm pe cei dragi”

Un deputat publică „imaginea disperării” dintr-un spital din țară. „Dacă Spitalul Județean intră în colaps, județul nostru rămâne fără sistem de sănătate. E timpul să fim responsabili, să ne protejăm și să îi protejam pe cei dragi”

Deputatul PNL de Buzău Gabriel Avrămescu a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj referitor la situația cu care se confruntă Spitalul Județean Buzău din cauza numărului mare de pacienți cu COVID-19.

El trage un semnal de alarmă și spune că din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2 triajul s-a mutat pe holurile spitalului.

Alături de mesaj, deputatul a publicat și două fotografii de la Spitalul Județean, pe carer le numește „imaginea disperării”.

„Aceasta este imaginea disperării. Se întâmplă acum, la Spitalul Județean din Buzău. Din cauza valului de persoane infectate cu Covid, triajul s-a mutat pe holuri. Locuri la terapie intensivă nu mai sunt demult. Dacă Spitalul Județean intră în colaps, județul nostru rămâne fără sistem de sănătate”, scrie Gabriel Avrămescu.

Deputatul face apel la vaccinare

Gabriel Avrămescu mai spune că deși suntem într-un adevărat război cu virusul, vaccinul este cea mai importantă armă pe care o avem în acest moment.

„Suntem în război cu un virus parșiv care ne poate ataca oricând mama, sora, fratele. Avem însă arme.
Avem VACCINUL! E timpul să fim responsabili, să ne protejăm și să îi protejam pe cei dragi, să ne păzim familia și viața. Buzăul este încă sub media națională la rata de vaccinare. Putem schimba acest lucru, putem învinge împreună!

Acum este momentul să lăsăm deoparte luptele politice, sa lăsăm deoparte tot ce ne dezbină și să privim către ceea ce ne unește! În fața suferinței și a morții suntem egali. Să punem pe primul loc sănătatea și viața!”, mai scrie deputatul.

11.546 de cazuri noi de COVID în România în ultimele 24 de ore

România a înregistrat în ultimele 24 de ore 11.546 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, față de raportarea anterioară au fost înregistrate și 298 de noi decese asociate COVID-19.

În total, în secțiile de Terapie Intensivă din întreaga țară sunt internate 1.750 de persoane cu forme severe ale bolii.

Până astăzi, 41.781 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS–CoV–2 au decedat.

În intervalul 16.10.2021 (10:00) – 17.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 299 decese (146 bărbați și 153 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 299 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 28 la categoria de vârstă 50-59 ani, 80 la categoria de vârstă 60-69 ani, 97 la categoria de vârstă 70-79 ani și 72 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Autor
Daniel Matei a absolvit Facultatea de Jurnalism din București, iar de-a lungul ultimilor zece ani a lucrat pentru mai multe publicații online din România. El s-a alăturat echipei GÂNDUL.RO în ... vezi toate articolele
Mediafax
Se dau vouchere lunare pentru energie electrică. Cine beneficiază și cum se pot obține
Digi24
Occidentul nu e pregătit pentru războiul hibrid al lui Putin, spune un disident rus. Ce tactică folosește GRU pentru sabotarea Vestului
Cancan.ro
Socrii Kirei Hagi și-au făcut apariția la biserică în stil mare! Cum arată cuscrii lui Gică Hagi
Prosport.ro
Nu degeaba i se zice Regele. Cum şi-a făcut apariția Gică Hagi la nunta fiicei Kira
Adevarul
Cine este Thomas Ferfelis, soțul Kirei Hagi, și ce tradiții machedonești are de respectat la nuntă. Părinții grecului dețin afaceri în România
Mediafax
Ilie Bolojan anunță noi măsuri: TVA va fi pe două praguri, iar accizele la alcool şi combustibil vor crește
Click
Imperiul care a fost la un pas de dispariție. Momentul de răscruce din istoria lumii și miracolul care a salvat un stat aflat aproape de colaps total
Wowbiz
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Antena 3
Kira Hagi s-a căsătorit cu Thomas Ferfelis. Cine este și cu ce se ocupă mirele
Digi24
Nicu Ștefănuță, după participarea record la Pride în Budapesta: „O catastrofă pentru Viktor Orban și o lecție pentru cei de la noi”
Cancan.ro
BREAKING | Elena Udrea va fi operată! Ce probleme grave de sănătate are
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marcel Prodan, bărbatul care a bătut-o pe Alexandra Stan! Viața lui s-a schimbat radical
observatornews.ro
Luni se deschide complet inelul sudic al A0. Nordul rămâne în șantier și în 2025
StirileKanalD
„Avea dureri” Adrian Alexandrov, primele declarații șocante după ce Elena Udrea a ajuns de urgență la spital! Au vorbit la telefon chiar înainte sa intre în operație
KanalD
Ultima oră! Elena Udrea a ajuns de urgență la spital. Fostul politician ar urma să ajungă pe masa de operație
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Fără Rabla în 2025? Iată câteva mașini pe care ți le permiți și fără ajutor de la stat!
Descopera.ro
ATENȚIE! Melcii de grădină sunt veninoși
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu numerarul. Schimbări radicale pe piața bancară. Termenul limită este 30 septembrie 2025
Evz.ro
Taxă rutieră nouă din 2026. Distanțele parcurse și emisiile sunt criterii
A1
Cum s-au îmbrăcat Gheorghe și Marilena Hagi la cununia religioasă a fiicei lor. Soacra mică, apariție demnă de covorul roșu
Stirile Kanal D
„A căzut pe mine” Mărturiile sfâșietoare ale martorilor din momentul în care Liviu a murit, lovit de fulger! Tânărul s-a prăbușit cu vioara în brațe
Kfetele
VIDEO Care este scuza unei femei care trăiește din ajutor social? "Eu nu am lucrat niciodată nicăieri, am crescut 4 copii și am fost casnică… "
RadioImpuls
Cine este Alisa Russell, prima româncă aleasă primar într-un oraș din Marea Britanie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Bulă, știi să acorzi primul ajutor? – Da, doamna profesoară!
Descopera.ro
Mii de anunțuri de cazare în Spania, retrase la cererea Guvernului