Prima pagină » Cu Gândul la România » Fotojurnalist român, distins cu un premiu de excelență, în SUA, la prestigiosul concurs de fotografie „Pictures of the Year International”

Fotojurnalist român, distins cu un premiu de excelență, în SUA, la prestigiosul concurs de fotografie „Pictures of the Year International”

Fotojurnalist român, distins cu un premiu de excelență, în SUA, la prestigiosul concurs de fotografie „Pictures of the Year International”

„CU GÂNDUL LA ROMÂNIA” se dorește a fi, cotidian, o întâlnire motivantă cu adevărate personalități ale țării. În cuprinsul acestei rubrici cu totul speciale veți face cunoștință cu oameni pentru care locul întâi al unui podium – fie el și metaforic – se transformă, de fiecare dată, într-o realitate palpabilă. Oameni pentru care un microscop devine o a doua natură, iar camera de luat vederi o prelungire, firească, a gândului și a sufletului.
„CU GÂNDUL LA ROMÂNIA” nu este doar un laitmotiv jurnalistic, ci o întreagă lume adusă mai aproape și descifrată sub ochii cititorului, o ”scenă” unde ”actorii” își prezintă realizările extraordinare. În același timp, ei și sunt oamenii deciși să își îndeplinească visele și să își transforme propriile speranțe în certitudini, oamenii care impresionează, de altfel, și dincolo de granițele României.

Adrian Câtu este un fotojurnalist român care a câștigat un premiu de excelență la una dintre categoriile prestigiosului concurs internațional de fotografie „Pictures of the Year International” (POYi), fondat acum aproape 80 de ani, în SUA.

Potrivit digi.ro, Adrian Câtu și-a adjudecat premiul de excelență la categoria „Portret”, după ce a participat cu fotografia unui copil operat pe inimă care tocmai se pregătește să se îmbrace cu un tricou și care a suferit o intervenție de corectare a unei malformații cardiace congenitale. Conform sursei citate, fotografia se intitulează „Patric” și a fost făcută în iunie 2019.

„Sunt diagnosticate aproximativ 1.200 noi asemenea cazuri pe an la copii și abia ajung să fie operate în jur de 500, pentru că există prea puțini chirurgi specializați pe așa ceva”, a spus Adrian Câtu, atunci când a fost întrebat de ce a ales să facă această fotografie.

La concursul „Pictures of the Year” au fost înscrise zeci de mii de imagini, care au concurat la 35 categorii.

Juriul a fost format din specialiști de la cele mai mari publicații americane

Juriul internațional a fost format din editori foto și fotojurnaliști de la cele mai prestigioase publicații, agenții de presă și universități de profil.

Imaginile premiate pot fi văzute pe site-ul www.poy.org, iar câștigătorii au fost onorați, confost digi.ro, în cadrul unei gale în Columbia, Missouri, la 24 aprilie.

Adrian Câtu este fotograf profesionist din anul 2014 și este co-fondator al site-ului Documentaria.ro. Fotografiile sale au fost publicate, printre altele, în The New York Times, Le Figaro, Frankfurter Allgemeine Zeitung, National Geographic România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată