Prima pagină » Diverse » Aproape 500 de persoane se îmbolnăvesc în estul Chinei după ce au consumat apă contaminată

Aproape 500 de persoane se îmbolnăvesc în estul Chinei după ce au consumat apă contaminată

Aproape 500 de persoane se îmbolnăvesc în estul Chinei după ce au consumat apă contaminată

Sute de persoane din estul Chinei au fost infectate cu bacterii  după ce au consumat apă contaminată, a declarat presa de stat luni, ceea ce a determinat închiderea unei centrale de apă locale.

Aproape 500 de persoane se îmbolnăvesc în estul Chinei după ce au consumat apă contaminată

Aproape 500 de persoane din orașul rural Baoyi – aproximativ 550 km (342 mile) la vest de Shanghai – au dezvoltat febră și diaree încă de la sfârșitul săptămânii trecute, transmite SCMP.

Un raport al guvernului local publicat duminică a descoperit că au fost infectate cu bacterii shigella – un gen de microbi care pot provoca dizenterie.

Au fost închise aprovizionarea cu apă a orașului și aproape 300 de persoane au fost internate la spital, au declarat oficialii județeni.

Filme video postate pe rețelele de socializare de către People’s Daily Daily luni au arătat pacienți care stau în rânduri de paturi într-un spital local. Mulți dintre pacienți erau vârstnici sau copii, potrivit ziarului. Orașul chinez emite avertisment de sănătate după ce pacientul cu ciuma bubonică moare.

Temerile față de siguranța apei potabile rămân o problemă pentru o mare parte din China, inclusiv pentru cele mai bogate orașe, unde mulți rezidenți se bazează pe apa îmbuteliată sau fiartă.

Ministerul Resurselor de Apă a îmbunătățit serviciile de aprovizionare cu apă pentru 256 de milioane de rezidenți din întreaga țară până la sfârșitul lunii iulie, a declarat agenția oficială de știri Xinhua vineri

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică