Prima pagină » Diverse » AUR a votat pentru deblocarea angajărilor în sănătate

AUR a votat pentru deblocarea angajărilor în sănătate

AUR a votat pentru deblocarea angajărilor în sănătate

Alianța pentru Unirea Românilor a votat pentru deblocarea ocupării posturilor prin concurs în spitalele din România și eliminarea obligației ca angajările să mai depindă de memorandumurile Guvernului.

Deputatul AUR Sorin Muncaciu acuză Guvernul Bolojan că, deși Parlamentul a eliminat blocajele birocratice, Executivul continuă să trateze sistemul sanitar prin decizii arbitrare, criterii netransparente și măsuri care îi descurajează pe medici să rămână în România.

„Cu ocazia acestui PL-x, noi am aprobat un amendament care deblochează, în mod rațional și corect, posturile din sistemul de sănătate, lăsând, în limitele anvelopei salariale, managerilor de spitale să hotărască de câte posturi au nevoie și cum le finanțează.

Prin această modificare, eliminăm obligația ca angajările să mai depindă de aprobarea unui memorandum al Guvernului. Cu alte cuvinte, spitalele vor putea organiza concursuri atunci când au nevoie de personal, fără blocajele birocratice care, ani la rând, au îngreunat funcționarea sistemului sanitar.

Sub presiunea grevei generale, dar și a amendamentului votat în Parlament, domnul prim-ministru deblochează 6.800 de posturi și începe să le împartă după niște criterii necunoscute nouă. De ce la Bihor s-au alocat 131 de posturi, iar la Constanța numai 65 sau la Cluj doar 50? Sunt întrebări la care domnul Bolojan nu răspunde.

Această mentalitate a domnului prim-ministru, de șef de CAP, de a tăia cu barda 10% din anvelopa salarială din sănătate trebuie să dispară, pentru că în sănătate nu putem vorbi despre echitate în acest fel.

Medicii au coeficientul 4 potrivit proiectului Legii salarizării promovat de Guvernul Bolojan. Asta este o insultă la adresa medicilor.

Pe de altă parte, nu poți să spui că ai tăiat cu 20% și ai lăsat doar 20% pentru sporuri, în condițiile în care medicina se bazează tocmai pe aceste sporuri. Cine se duce noaptea? Cine se duce în weekend?

Medicii au nevoie de respect, nu de umilință! Salariile medicilor nu trebuie să scadă, ci să crească. Spitalele au nevoie de medici, asistente și infirmiere. Pacienții au nevoie de cadre medicale care să le acorde ajutorul necesar!”, a declarat deputatul AUR Sorin Muncaciu, în cadrul dezbaterii asupra PL-x 448/2026.

Deputatul AUR Bogdan Velcescu a atras atenția că, în timp ce coaliția PSD-PNL-USR se confruntă în dispute politice, tinerii medici sunt împinși să plece din România din cauza salariilor mici, a lipsei posturilor și a condițiilor de muncă.

„Există rezidenți care au obținut nota maximă la examenul de rezidențiat și nu și-au găsit post nici măcar în București. Sunt obligați să intre la un al doilea rezidențiat, operează ca chirurgi și au un salariu de 4.700 de lei. Voi ați lucra zece ore în sala de operație pentru 4.700 de lei?

Rezidenții noștri își caută de lucru în străinătate pentru că în România nu le sunt recunoscute gărzile și nici drepturile minimale. În timp ce dumneavoastră vă certați politic, România pierde medici tineri, bine pregătiți, care nu mai văd niciun viitor aici.

Nu vă este puțin rușine să vă bateți joc de generația care vine din urmă și care va ține sistemul medical în picioare? Mai devreme sau mai târziu, toți ajungem la spital. Tocmai de aceea, cei care salvează vieți merită respect, condiții decente și posibilitatea de a-și construi un viitor în România”, a declarat deputatul AUR Bogdan Velcescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Un iepure și 220.000 de francezi evacuați. Mamă și fiică fug din calea flăcărilor
Digi24
Reacția Varșoviei după ce Vladimir Putin a afirmat că o parte din Ucraina va fi cedată Poloniei în viitor
Cancan.ro
O fetiță de 7 ani s-a înecat la piscină, în Sunny Beach. Românii cer ajutor pentru a afla condițiile în care s-a stins
Prosport.ro
Simona Halep, prima apariție după ce și-a oficializat relația cu afaceristul Dorin Mateiu. S-a afișat cu favoritul familiei ei
Adevarul
42 de kilometri de autostradă sunt gata, dar rămân închiși. Expert: „Nu există niciun motiv tehnic”
Mediafax
ȘOCANT! Ciprian Ciucu: M-a pus dracu să candidez. Regret, la nivel personal
Click
Ce meserie are fiul lui Dragoș Dolănescu, la 21 de ani, în Costa Rica: „Mama lui din cer ar fi fost tare mândră!”
Digi24
Scădere bruscă în sondaje pentru Péter Magyar: Cum a zdruncinat „Afacerea Judit Polgár” scena politică de la Budapesta
Cancan.ro
Țeapă de 1.500 lei/noapte într-un hotel de 4 stele din Olimp. Ce a găsit acest turist în cameră
Ce se întâmplă doctore
Tânăra din Craiova, care ar fi luat o bacterie periculoasă la un festival, e în stare gravă! Aparatul ECMO o ţine în viaţă. Medicii nu au reușit să afle cu ce a fost infectată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ofertă la Dedeman: camera auto Full HD cu Wi-Fi are preț tăiat
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu „inima” galaxiei noastre
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alooo…iubito, în ce ești îmbrăcată?
Descopera.ro
Arheologii au găsit dovezi pentru ritualuri misterioase într-o peșteră timp de 25.000 de ani