Prima pagină » Diverse » DE NECREZUT ce mai fură turiștii din hotelurile de 4 şi 5 stele, în afară de prosoape! „Unde le-au ascuns, oare?!”

DE NECREZUT ce mai fură turiștii din hotelurile de 4 şi 5 stele, în afară de prosoape! „Unde le-au ascuns, oare?!”

DE NECREZUT ce mai fură turiștii din hotelurile de 4 şi 5 stele, în afară de prosoape! „Unde le-au ascuns, oare?!”

Mulți turiști au în obicei să plece din hotelurile de 4 și 5 stele în care s-au cazat cu diverse amintiri. Unii iau acasă prosoapele, dar alții dau „check-out” și la obiecte la care nu te-ai fi gândit vreodată.

Un ghid german pentru resorturile de lux a realizat acest inedit top – care sunt cele mai furate obiecte din hotelurile de 4 şi de 5 stele.

De la prosoape la…

Am vrut un mic suvenir, spun turiștii prinși în fapt. Alții, din contră, au vrut un suvenir mai mare, dar care ușor poate fi încadrat la categoria furt calificat.

Un ghid german care se ocupă cu destinațiile de lux a realizat clasamentul celor mai furate obiecte din resorturile de top, hoteluri de patru și cinci stele.

Cum era și ușor de dibuit, pe primul loc la obiecte luate cu ei de turiști regăsim prosoapele. Aproape 80% dintre managerii de hotel chestionați au spus că, în 2023, prosoapele au fost cele mai furate obiecte din camere.

Mai departe, pe 2 vin halatele de baie, „speriate” de foarte mulți turiști, după cum arată New York Post.

Și, dacă tot sunt la obiecte vestimentare, turiștii au avut nevoie și de umerașe. Iată a treia cea mai căutată categorie de obiecte într-o cameră de hotel.

La coada clasamentului apar, însă, cele mai șocante furturi.

De exemplu, au fost manageri (6%) care au descoperit că nu mai aveau saltele la paturi. „Unde le-au ascuns, oare?”, se întreabă hotelierii. Alții au rămas fără veiozele de pe noptiere. Ba chiar s-au furat și minifrigiderele din camere (în 3% din cazuri).

La fel de ciudată pare și dispariția unui capac de toaletă de la un hotel important din Berlin. În Italia, alți turiști au plecat cu tot cu pianul din lobby. Ce le-a mai trebuit turiștilor? Numărul de pe uşa camerei, care a fost șterpelit de la un hotel din Anglia.

Încheiem cu Austria, de unde au dispărut până și băncile de lemn de la saună.

Recomandarea video

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Pentru prima dată în 15 ani, Germania are mai mult de 3 milioane de șomeri