Prima pagină » Diverse » FOTO | Ploieșteanca Ana Antonia Tudose, interpretare de excepție la pian pe scena Conservatorului Regal din Bruxelles

FOTO | Ploieșteanca Ana Antonia Tudose, interpretare de excepție la pian pe scena Conservatorului Regal din Bruxelles

Ana Antonia Tudose este unul dintre tinerii care duc numele României pe marile scene ale lumii. Născută în Ploiești în 2001, tânăra este studentă la Conservatorul Regal din Bruxelles şi crede cu tărie că “muzica clasică e felul în care ne vorbește Dumnezeu”.

La începutul lunii aprilie, Ana Antonia Tudose a susţinut un concert în Sala Mare a Conservatorului Regal din Bruxelles, alături de pianişti renumiţi precum Marta Argerich, precum şi alături de instrumentişti români celebri precum violonistul Remus Azoiţei.

Prestaţia excepţională a Ana Antoniei Tudose şi a colegului ei Charles Coop au fost extrem de apreciate de cei aproximativ 300 de spectatori. Cei doi au interpretat magistral Concertul pentru pian no 1 compus de F. Liszt.

Tânăra artistă a urmat cursuri de masterclass cu mari pianiști precum Olga Kern, Piedro De Maria, Andrei Gavrilov, Elisabeth Leonskaja Josu de Solaun. A câştigat peste 50 de premii naționale, internaționale, dar consideră că cea mai mare realizare este, totuşi, admiterea la Conservatorul din Bruxelles, potrivit romaniatv.ro.

Unul dintre cele mai importante proiecte ale tinerei pianiste este programul de recitaluri realizat în colaborare cu Institutul Cultural Român, în scopul promovării muzicii românești și a valorii școlii de pian din România.

Pe 5 septembrie 2014, Antonia a susținut un recital la Institutul Cultural Român din New York, recital care s-a bucurat de un real succes. O consecință a acestui succes a fost invitaţia făcută de Institutul Cultural Român din Paris să susţină un recital de Ziua Culturii Române, pe 15 ianuarie 2015.

Au urmat alte două recitaluri de înaltă ţinută, în 2017, la Budapesta și Viena. Pentru această remarcabilă activitate, Ana Antonia Tudose a fost recompensată de către Asociația “Romania Kultur und Sportiverein Wien” cu “Diploma de Excelență” – pentru promovarea culturii românești în Europa.

“Muzica clasică e felul în care ne vorbește Dumnezeu”

Ana Antonia Tudose s-a născut la 5 iunie 2021, în Ploiești, și este îndrăgostită de pian. În anul 2020 a absolvit, ca șefă de promoție, Colegiul de Artă ,,Carmen Sylva” din Ploiești, Secțiunea Muzică-Pian. În prezent este studentă la Conservatorul Regal din Bruxelles, la clasa reputatului profesor și pianist Aleksandr Madzar

A debutat în activitatea concertistică la vârsta de 12 ani, interpretând, alături de Orchestra Filarmonicii din Ploiești, Concertul nr. 8 KV 246 de W. A.

A susținut recitaluri pe nenumărate scene din țară, precum și în străinătate, la New York, Paris, Budapesta si Viena, în cadrul unor proiecte ale Institutului Cultural Român, vizând promovarea valorilor românești peste hotare

“Cred că cea mai mare realizare este felul în care m-au educat părinții mei, în iubire și credință și omul care am ajuns astăzi este rod al acestei educații. Mă consider a fi o luptătoare, dar și un om cu frica lui Dumnezeu. Faptul că părinții și profesorii care m-au îndrumat au crezut mereu în talentul și în pasiunea mea pentru pian m-a ajutat să nu renunț la a crede că pot urma această carieră”, declara Ana Atonia Tudose într-un interviu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Oamenii de știință au creat cea mai realistă celulă artificială de laborator