Prima pagină » Diverse » ALEGERI PARLAMENTARE 2020. Ludovic Orban, prima reacție după rezultatele EXIT-POLL: „PNL consideră că este câștigătorul acestor alegeri”

ALEGERI PARLAMENTARE 2020. Ludovic Orban, prima reacție după rezultatele EXIT-POLL: „PNL consideră că este câștigătorul acestor alegeri”

Ludovic Orban a făcut primele declarații după rezultatele EXIT-POLL. Premierul Ludovic Orban a declarat, duminică, la închiderea urnelor că PNL a câştigat alegerile, chiar dacă sondajele de opinie îi clasează pe locul al doilea.

„PNL consideră că este câștigătorul acestor alegeri”

„Rezultatul alegerilor îl vom cunoaște după finalizarea procesului de numărare a votului. Având în vedere că, în cercetările sociologice  nu sunt curpinse voturile exprimate între orele 19.30-21.00, nu sunt curpinse voturile,  extrem de numeroase, în diaspora, și care continuă să se exprime, luând în considerare marja de eroare și mai ales toate evaluările făcute, PNL consideră că este câștigătorul acestor alegeri, atât moral, cât și la finalizarea procesului de numărare a votului.

Le mulțumesc tuturor cetățenilor români care au votat PNL. Au făcut o alegere corectă, normală

Le mulțumesc tuturor românilor care au decis să își exercite dreptul fundamental la vot, în ciuda campaniilor mincinoase. Respect pe toți care au decis să participe la vot, în condiții de pandemie. Le mulțumesc tuturor cetățenilor români care au votat PNL. Au făcut o alegere corectă, normală, o alegere în interesul României. (…)

„Solicit către toți delegații din secțiile de votare să fie extrem de atenți la procesul de numărare a voturilor”

Solicit către toți delegații din secțiile de votare să fie extrem de atenți la procesul de numărare a voturilor. Nu spun întâmplător pentru că cunoastem obiceiurile celor cu care ne luptăm de 30 de ani. Repet, să fie mobilizați la maxim. Sunt încrezător că, odată exprimate opțiunile cetățenilor care au venit la vot, vor fi respectate, și sunt încrezător în capacitatea PNL de a construi o majoritate parlamentară alături de forțele euro-atlantiste care respectă cetățeanul și care vor dezvoltarea României pentru a forma un guvern într-un termen cât mai scurt.

Închei prin a transmite un mesaj către cei, care din diferite motive,  au ales să nu își exprime opțiunea de vot. Puterea într-o societate aparține cetățenilor. A nu o exercită înseamnă a o lăsă în mâna altora. (…)

Chiar dacă ați ales să nu veniți la vot, vă  cer să considerați alegerile extrem de importante”.

PNL, partidul de la guvernare, este devansat de PSD, potrivit primelor rezultate ale exit-poll-ului realizat de Avangarde-CURS. În același timp, AUR, un partid nou neparlamentar are mari șanse să intre în noul legislativ.

Inainte de afisarea rezultatelor EXIT-POLL, liberalii au început să se strângă duminică seara la fostul sediu al PDL din Aleea Modrogan.

Ludovic Orban și Nicușor Dan au fost nedespărțiți și în ziua alegerilor parlamentare. Președintele PNL, în așteaptarea primelor estimări ale votului de duminică, a fost zărit în jurul orei 16.00 la una dintre ferestre.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Blestemul domniilor fanariote pentru români