Prima pagină » Diverse » Reacţia unei tinere din România când un urs i-a ieşit în cale: „Nu am urlat, nu am făcut gesturi bruște”

Reacţia unei tinere din România când un urs i-a ieşit în cale: „Nu am urlat, nu am făcut gesturi bruște”

Reacţia unei tinere din România când un urs i-a ieşit în cale: „Nu am urlat, nu am făcut gesturi bruște”

O tânără din România a trecut pe lângă un urs, în timp ce se plimba cu bicicleta prin munţii Gurghiului, judeţul Mureş. Animalul i-a ieşit brusc în cale, dar tânăra era pregătită şi a scăpat nevătămată.

„Împreună cu @willy.portik, ne-am păstrat calmul. Nu am urlat, nu am făcut gesturi bruște, nu l-am speriat, n-am luat-o la fugă. Am fluierat ușor, să ne facem simțită prezența, iar în secunda doi, ursul ne-a văzut și a luat-o la fugă. Aveam pregătit spray-ul cu piper, dar nu a fost nevoie să îl folosesc.

Apoi am făcut gălăgie ca să evităm o nouă întâlnire. Știm că zona e sălbatică și existau șanse să ne întâlnim cu urși, mistreți și lupi.

Vă recomand și vouă, ca să preveniți o întâlnire cu un animal sălbatic, să vă faceți simțită prezența”, a scris Alina pe pagina sa de Instagram.

Tânăra avea la ea un spray anti-urs, iar incidentul subliniază necesitatea ca oamenii să fie pregătiţi atunci când merg pe munte.

  • Iată câteva recomandări esențiale de care să țineți cont:
  • nu mergeți singuri pe munte și asigurați-vă că persoanele care vă însoțesc au un minim de educație cum să reacționeze în cazul unei întâlniri cu un animal sălbatic
  • semnalați-vă prezența: faceți gălăgie, vorbiți mai tare, cântați, fluierați (aveți fluier la unele modele de rucsacuri)
  • fiți atenți la urme, excremente, blană sau urme de gheare pe copaci, moment în care decideți dacă continuați sau nu
  • aveți la îndemână un spray cu piper
  • dacă vedeți pui de urs, părăsiți zona pentru că nu va fi niciodată singur.
  • Nu aruncați deșeuri sau resturi de mâncare de niciun fel. Coaja de banană sau mărul, chiar dacă sunt biodegradabile, pot atrage ursul în zonă, asociază resturile cu omul și își formează un obicei că acolo găsește mâncare ușor, scrie Alina. Sub nicio formă nu hrăniți animalele sălbatice, a mai transmis ea.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum să fii o gazdă sau un musafir bun în sezonul sărbătorilor?