Prima pagină » Diverse » Rusia expulzează doi diplomați bulgari, fiind declarati „persoane non grata”

Rusia expulzează doi diplomați bulgari, fiind declarati „persoane non grata”

Rusia expulzează doi diplomați bulgari, fiind declarati „persoane non grata”

Rusia a declarat luni că expulzează doi diplomați bulgari într-o acțiune de tit-for-tat după ce doi ruși au fost ordonați să iasă din țara UE pentru acuzații de spionaj pentru armată.

Doi diplomați din Moscova au fost declarați „persoane non grata”

Ministerul de Externe a declarat  că ambasadorul bulgar Atanas Krystin a fost convocat pentru a fi informat că cei doi diplomați din Moscova au fost declarați „personae non grata”.

Ambasadorul Bulgariei la Moscova, Atanas Krastin, a fost convocat la Ministerul Rus de Externe pe 12 octombrie pentru a primi o notă privind declararea a doi angajați ai ambasadei Bulgariei în capitala Rusiei ca persona non grata, a declarat ministerul rus.

Ambasadorul Bulgariei la Moscova ,Atanas Krystin

Bulgaria expulzează doi diplomați ruși pentru spionaj

„Acest pas este un răspuns de răzbunare pentru o decizie nejustificată a autorităților bulgare de a expulza din țară în septembrie doi reprezentanți ai misiunii comerciale a Rusiei la Sofia”, a spus ministerul.

Pe 23 septembrie, Ministerul de Externe de la Sofia a anunțat că Bulgaria a acordat celor doi diplomați ruși 72 de ore pentru a părăsi țara după ce s-a stabilit că au căutat secrete de stat cu privire la planurile de modernizare a armatei bulgare și menținerea funcționalității echipamentelor militare.

În septembrie, Bulgaria a declarat că i-a expulzat pe cei doi ruși din cauza acuzațiilor de spionare a armatei.

La acea vreme, Moscova a declarat că privea decizia ca pe o „încercare deliberată de a dăuna cooperării constructive Rusia-Bulgaria”.

Procuratura bulgară a declarat că, după ce a primit informații de la Agenția de Stat pentru Securitate Națională, Parchetul Special a inițiat proceduri preventive în temeiul Codului Penal împotriva a doi cetățeni străini care adunaseră secrete de stat pentru a le transmite unui stat străin.

Cu toate acestea, procedura preliminară a trebuit să fie suspendată, deoarece cei doi aveau imunitate diplomatică. Procuratura a sesizat Ministerul de Externe, care i-a declarat pe cei doi persona non grata.

Procurorul bulgar a susținut că rușii au căutat informații clasificate despre planurile de modernizare militară încă din 2016.

Controversa va înrăutăți în mod tradițional relațiile dintre cele două țări

Controversa va înrăutăți în mod tradițional relațiile „calde”, dar acum dezlănțuite între cele două țări, după ce anul trecut au fost expulzati alți trei diplomați ruși din cauza acuzațiilor de obținere a informațiilor clasificate.

Fost aliat al Pactului de la Varșovia al Moscovei, armata bulgară păstrează echipament militar datând din acea epocă și se modernizează acum pentru a se conforma orientărilor NATO după aderarea la alianța occidentală în 2004.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Român arestat în Germania pentru TERORISM DE EXTREMĂ DREAPTĂ. Acuzat de planuri pentru „război al terorii”
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Covorul roșu, spaima lui Nicușor Dan! De ce nu-l nimerește: „Nu-s formule matematice!”. Verdictul stiliștilor
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Este legal ca o mașină să fie condusă de mai mulți șoferi? În ce cazuri e obligatorie foaia de parcurs
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
De ce, în anotimpurile călduroase, Marea Neagră devine turcoaz?