Prima pagină » Diverse » Schimbările climatice şi topirea gheţarilor pot SCHIMBA fața planetei! Cercetătorii au făcut descoperiri uluitoare

Schimbările climatice şi topirea gheţarilor pot SCHIMBA fața planetei! Cercetătorii au făcut descoperiri uluitoare

Schimbările climatice şi topirea gheţarilor pot SCHIMBA fața planetei! Cercetătorii au făcut descoperiri uluitoare

Schimbările climatice şi topirea gheţarilor  ar putea schimba fața planetei sunt de părere cercetătorii. Într-un studiu publicat pe Proceedings of the National Academy of Sciences din SUA, citat de The Guardian, oamenii de ştiinţă arată că topirea ghețarilor poate încetini rotația Pâmântului și ar putea perturba traficul pe internet, tranzacțiile financiare și chiar GPS-ul.  

Cum este posibil așa ceva? Potrivit specialiștilor, criza climatică face ca durata fiecărei zile să devină mai lungă, pe măsură ce topirea în masă a gheții polare remodelează planeta. Modificarea duratei zilei este de o scară de milisecunde, dar aceasta este suficientă pentru a perturba potențial traficul de internet, tranzacțiile financiare și navigarea prin GPS, toate acestea se bazează pe o cronometrare precisă.

Durata zilei Pământului s-a redus constant de-a lungul timpului geologic din cauza forței gravitaționale a Lunii asupra oceanelor și pământului planetei. Cu toate acestea, topirea straturilor de gheață din Groenlanda și Antarctica din cauza încălzirii globale cauzate de oameni a redistribuit apa stocată la latitudini mari în oceanele lumii, ducând la mai multă apă în mările mai aproape de ecuator.

Acest lucru face Pământul mai plat, încetinind rotația planetei și prelungind ziua. Impactul planetar al umanității a fost demonstrat recent și de cercetări care au arătat că redistribuirea apei a determinat mișcarea axei de rotație a Pământului – polii nord și sud.

„Putem vedea impactul nostru ca oameni asupra întregului sistem Pământului, nu doar local, cum ar fi creșterea temperaturii, ci într-adevăr fundamental, modificând modul în care se mișcă în spațiu și se rotește. Datorită emisiilor noastre de carbon, am făcut acest lucru în doar 100 sau 200 de ani. În timp ce procesele de guvernare au avut loc anterior de miliarde de ani, iar acest lucru este izbitor”, a spus profesorul Benedikt Soja de la ETH Zurich din Elveția.

Cercetarea, publicată în Proceedings of the National Academy of Sciences din SUA, a folosit observații și reconstrucții computerizate pentru a evalua impactul topirii gheții asupra duratei zilei. Rata de încetinire a variat între 0,3 și 1,0 milisecundă pe secol (ms/cy) între 1900 și 2000. Dar din 2000, pe măsură ce topirea s-a accelerat, viteza de schimbare a accelerat și la 1,3 ms/cy.

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cine este generalul criminal de război trimis de Putin în Venezuela pentru a conduce peste 120 de soldați ruși. Sprijină regimul lui Maduro
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare