Prima pagină » Diverse » Showbiz » Beatrice Rancea, încă o lovitură teribilă! După investigația DIICOT, a venit și asta!

Beatrice Rancea, încă o lovitură teribilă! După investigația DIICOT, a venit și asta!

Beatrice Rancea, încă o lovitură teribilă! După investigația DIICOT, a venit și asta!

Ministerul Culturii anunță că a suspendat contractul de management încheiat cu Beatrice Rancea pentru Opera Naţională Română din Iaşi. Decizia ministrului Bogdan Gheorghiu vine după ce DIICOT a instituit măsura controlului judiciar în cazul fostei șefe a instituției.

Beatrice Rancea este cercetată penal într-un dosar privind nereguli financiare la Opera din Iaşi. Prejudiciul este estimat la 5 milioane de lei.

Ministrul Culturii colaborează cu DIICOT

„Asigur atât angajaţii Operei Naţionale Iaşi, cât şi publicul ieşean că vom urma paşii necesari pentru ca activitatea instituţiei să nu fie perturbată de această anchetă şi de măsurile ce se impun”, a declarat Bogdan Gheorghiu. Pe de altă parte, ministrul Culturii admite că a solicitat DIICOT informaţii legate de situaţia lui Beatrice Rancea! „Având în vedere răspunsul DIICOT primit astăzi, 03.03.2021, conform căruia au fost luate măsuri de control judiciar, inclusiv pentru doamna Beatrice Rancea, aceasta având şi obligaţia de a nu exercita profesia, ministrul Culturii a dispus suspendarea contractului de management încheiat cu doamna Beatrice Rancea pentru Opera Naţională Română din Iaşi”, informează ministerul de resort într-un comunicat de presă.

Contractul de management încheiat cu Beatrice Rancea se suspendă de drept în cazurile prevăzute de lege sau cu acordul părţilor, la cererea motivată a acestora, arată Ministerul Culturii. Ca urmare, în acest caz, contractul de management se suspendă la iniţiativa autorităţii, deoarece faţă de manager s-a dispus măsura controlului judiciar având în vedere faptele penale anchetate, incompatibile cu exercitarea funcţiei.

Cercetată penal într-un dosar privind nereguli de cinci milioane de lei la Opera din Iaşi, Beatrice Rancea a fost pusă sub control judiciar, alături de alte 10 persoane.

Recomandarea video

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi