Prima pagină » Diverse » Sondaj Avangarde. Care sunt cei mai mari dușmani ai României. Cum se poziționează românii în conflictul dintre Israel și Hamas

Sondaj Avangarde. Care sunt cei mai mari dușmani ai României. Cum se poziționează românii în conflictul dintre Israel și Hamas

Sondaj Avangarde. Care sunt cei mai mari dușmani ai României. Cum se poziționează românii în conflictul dintre Israel și Hamas

Sondajul realizat de Avangarde în colaborare cu News Hour with CNN privind percepția publică a românilor asupra relațiilor internaționale, arată că cei mai importanți prieteni ai României sunt SUA, Germania și Republica Moldova. În ceea ce privește percepția privind dușmanii României, respondenții consideră Rusia și Germania că ocupă primele locuri.

27% dintre români cred că faptul că Joe Biden e noul președinte al SUA reprezintă un lucru bun pentru România, iar 33% nici bun, nici rău.

Țările vecine României, Republica Moldova și Bulgaria, cât și cea din Balcanii de Vest – Serbia – sunt văzute ca prieteni țării noastre. Republica Moldova ocupă primul loc, urmată de Serbia, în ceea ce privește simpatia acordată de respondenți.

Mai mult de 50% dintre respondenți  și-au exprimat încrederea în Uniunea Europeană, în timp ce doar 23% au declarat că nu au încredere în blocul comunitar.

Totodată, 53% dintre români consideră apartenența la UE extrem de importantă, în timp ce 19% au declarat că Parteneriatul Strategic cu SUA este prioritar.

Despre trecerea la moneda euro, românii se declara împotriva, într-un procentaj de 60%.

Despre reprezentarea României în Parlamentul European, românii se poziționează la o diferența mică de câteva procente. Astfel, 36% consideră că eurodeputații români nu reprezintă bine interesele țării, în timp ce 34% se declară mulțumiți.

Cele mai importante politici ale României sunt intrarea în Spațiul Schengen (57%) și ridicarea vizelor de către SUA (31%).

În ceea ce privește relațiile cu Rusia, respondenții la sondaj s-au declarat în favoare (36%), deși o consideră un posibil inamic (24%)

Pe de altă parte, un procentaj de 19% este în favoarea relației cu China.

Totodată, 21% dintre români consideră că Israelul are dreptate în fața organizației Hamas, iar România nu ar trebui să se amestece în conflictul intern dintre Israel și Palestina (54%).

Vezi AICI sondajul Avangarde

Sondajul a fost realizat în perioada 25 – 31 Mai, pe un eșantion de 950 de persoane, prin metoda CATI (interviuri telefonice), cu o marjă de eroare de 3, 5%.

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. Imaginile cu EVA au făcut ravagii printre fani: „Nu ne putem concentra”
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?