Prima pagină » Diverse » Streinu-Cercel explică de ce România este pe locul doi în ceea ce privește decesele COVID-19 în Europa: „Primul val nu s-a terminat”

Streinu-Cercel explică de ce România este pe locul doi în ceea ce privește decesele COVID-19 în Europa: „Primul val nu s-a terminat”

Streinu-Cercel explică de ce România este pe locul doi în ceea ce privește decesele COVID-19 în Europa:
Sursă FOTO: Mediafax Foto - Eduard Vînătoru

România continuă să fie pe primele locuri in ceea ce priveste decesele COVID-19 în Europa, raportate la populaţia ţării, potrivit celui mai recent raport epidemiologic al ECDC (Centrul European pentru Prevenţia şi Controlul Bolilor). Adrian Streinu-Cercel explică de ce mortalitatea este în creștere în România

Directorul Institutului Naţional de Boli Infecţioase „Prof. Dr. Matei Balş”: „La noi, comparativ cu Italia, din păcate, primul val nu s-a terminat, suntem în continuare în primul val și vedem efectele primului val”

„Italia a reînceput în momentul de față să aibă infecții. În momentul în care ai un număr relativ mic de infecții e clar că și mortalitatea este mică. Așa s-a întâmplat și la noi. La noi, din păcate, primul val nu s-a terminat, suntem în continuare în primul val și vedem efectele primului val”.

„La Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș”, mortalitatea este de 2,3, ceea ce demonstrează că se poate”

„Dacă vă uitați pe cifrele comparative la primul val din Franța o să vedeți că acolo era mortalitate de nu puteai să o numeri. (…) În momentul de față noi suntem în acea perioadă a primului val unde mortalitatea este în creștere, dar și asta este diferențiată. De exemplu, la Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș”, mortalitatea este de 2,3. ceea ce demonstrează că se poate.

În alte locuri unde tehnologia nu este atât de bine pusă la punct mortalitatea este mai mare”, a declarat Adrian Streinu Cercel.

Rata a deceselor – 45 la milionul de locuitori. În România, numărul de decese a crescut

În ultimele 14 zile, România a avut 218,4 cazuri de COVID-19 la suta de mii de locuitori şi o rată a deceselor de 4,5 la suta de mii de locuitori – sau de 45 la milionul de locuitori.

Aproape 4.000 de noi infectări cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore!

3.920 de noi infectări cu coronavirus au fost raportate în România în ultimele 24 de ore după efectuare a 19.507 de teste.  60 de persoane diagnosticate cu boala au decedat iar 749 de bolnavi sunt internați la Terapie Intensivă.

Până astăzi, 18 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 180.388 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 130.894 de pacienți au fost declarați vindecați.

Recomandarea video

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a descoperit ceva ciudat aproape de centrul Căii Lactee