Prima pagină » Diverse » VIDEO EXCLUSIV. „Creierul” măcelului de la Chiajna, Costi Litrașu, s-a predat cu puțin timp în urmă/ Liderul interlop, declarații live: „Vă pup pe toți. Sunt aproape de IGP. Am venit să mă predau”

VIDEO EXCLUSIV. „Creierul” măcelului de la Chiajna, Costi Litrașu, s-a predat cu puțin timp în urmă/ Liderul interlop, declarații live: „Vă pup pe toți. Sunt aproape de IGP. Am venit să mă predau”

Liderul interlop Costel Constantin Raiciu, zis Costi Litrașu, cel care a coordonat masacrul de la Chiajna în urmă cu aproximativ o lună și jumătate, în urma căruia doi rivali au fost grav răniți după ce au fost atacați cu săbii, cuțite, dar și cu o armă de foc, s-a predat luni seară Direcției de Investigații Criminale din cadrul Poliției Române. Surse apropiate anchetei au declarat pentru GÂNDUL.RO că acesta și-ar fi negociat predarea cu polițiștii care îl căutau, după ce a fost acuzat de tentativă de omor.

Costi Litrașu își anunță predarea: Vă pup pe toți. Sunt aproape de IGP. Am venit să mă predau. Să se facă dreptate!

„Vă pup pe toți. Sunt aproape de IGP. Am venit să mă predau. Să se facă dreptate în dosarul ăsta. S-a dus mincinoșii ăștia să vorbească ce-au vrut și ce n-au vrut. Ăștia sunt și bărbați, și prăduitori, mi-e și scârbă să le mai dau numele. Și vă mulțumesc la toți prietenii mei care ați fost lângă mine. Vă pup și aveți grijă de voi. Asta-i viața. Viața merge înainte și sper să mi se facă dreptate”, a spus Costi Litrașu într-un live video postat pe Facebook.

Cunoscut drept unul dintre cei mai violenți interlopi din Ilfov , Costi Litrașu din Chiajna era dat în urmărire generală după ce în urmă cu aproximativ o lună și jumătate, pe 23 iulie, ajutat de mai multe persoane, a blocat în trafic un autoturism în care se afla rivalul său Liviu Iordan care la momentul respectiv era însoțit de un alt bărbat, văr primar al lui Costi Litrașu. În urma incidentelor violente care au urmat, atât Iordan cât și amicul său au fost snopiți în bătaie. După loviturile încasate, Iordan a fost transpotat de urgență la spital unde a fost operat de urgență și unde a rămas în comă indusă, pentru ca inima lui să nu cedeze din cauza durerilor provocate de fracturi.

Polițiștii ilfoveni au deschis, pe numele interlopilor Costel și Sorin Raiciu un dosar pentru tentativă de omor deosebit de grav, însă cei doi apucaseră să fugă și au fost dați în urmărire de anchetatori

Ulterior, polițiștii ilfoveni au deschis, pe numele interlopilor Costel și Sorin Raiciu un dosar pentru tentativă de omor deosebit de grav, însă cei doi apucaseră să fugă și au fost dați în urmărire de anchetatori, care, deși au făcut mai multe percheziții, nu au reușit, deocamdată să dea de urma lor.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat, pentru GÂNDUL.RO, că Liviu Iordan ar fost externat la cererea lui, și ar fi părăsit țara pentru a se trata la o clinică din străinătate.

Raiciu a decis să se predea însă a evitat să se prezinte la sediul IPJ Ilfov și a ales să meargă la Inspectoratul General al Poliției (IGPR), să se predea Direcției de Investigații Criminale

Căutat mai bine de o lună, Raiciu a decis să se predea însă a evitat să se prezinte la sediul IPJ Ilfov și a ales să meargă la Inspectoratul Gen al Poliției (IGPR), la Direcția de Investigații Criminale după ce inițial, potrivit unor surse apropiate anchetei, a dat telefon și și-ar fi „negociat ” termenii predării. În drum spre IGPR acesta a făcut un ultim live pe Facebook în care le-a mulțumit celor care i-au fost alături.

Comuna Chiajna a fost zguduită, în seara zilei de 23 iulie, de un scandal deosebit de violent, după ce gruparea condusă de temutul interlop Costel Constantin Raiciu, zis Costeluș Litrașu, sau Mucea, a atacat doi bărbați dintr-o grupare rivală.

Însoțit de aproximativ 30 de oameni, între care și un văr de-al său, Sorin Raiciu, Costeluș a organizat o ambuscadă în urma căreia mașina în care se afla rivalul său, Liviu Iordan, care era însoțit de prietenul său Călin Pană.

După ce au tras în autoturism cu un pistol cu bile, s-au năpustit asupra celor doi cu bâtele. În plus, atacatorii ar fi folosit inclusiv săbii și cuțite. Pană, care este, la rândul său, văr al lui Litrașu a scăpat mai ieftin, în timp ce Iordan, adevărata țintă a bătăușilor, a fost linșat.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!