Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » VIDEO: Motivul pentru care Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, nu a vrut să se mute în Germania: „E mai bine aici”

VIDEO: Motivul pentru care Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, nu a vrut să se mute în Germania: „E mai bine aici”

Otilia Serescu
VIDEO: Motivul pentru care Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, nu a vrut să se mute în Germania: „E mai bine aici”

Ionel Tudorache, lăutarul care a descoperit melodia „La Chilia-n port”, a fost invitatul lui Adrian Artene la podcastul „ALTCEVA”, difuzat în noaptea dintre ani.

Acordeonistul a explicat, în timpul dialogului purtat de Adrian Artene, care sunt motivele pentru care a decis să nu migreze în Germania, deși a avut această oportunitate la un moment dat.

Celebru lăutar a ajuns în Germania când avea vârsta de 17 ani.

„La un moment dat (am fost tentat să rămân în Germania – n.red.). Eram cinci inși, iar ei au ales să rămână. În ultimul moment m-am răzgândit și am zis că mă duc acasă, că e vai de capul lor de ăștia de acasă (dacă ce se întâmpla dacă rămână – n.red.)”, a relatat lăutarul, la podcastul „ALTCEVA cu Adrian Artene”.

„Fiica mea e profesor la cea mai mare academie de muzică din Berlin”

„Pe timpul comunismului, mulți mi-au zis că am fost fraier. Le-am spus că nu, că e mai bine aici, lângă ai mei. E mare lucru să ai pe cineva de-al tău lângă tine. Acolo n-aveam chiar pe nimeni. Dacă rămânea, eram solo”, a adăugat sursa citată.

Soarta a făcut, însă, ca fiica lui Ionel Tudorache să se stabilească în Germania.

„Fiica și nepoata (sunt în Germania – n.red.). Fata profesor de pian la cea mai mare academie de muzică din Berlin, la Humboldt. Cea mică a luat la Drept judiciar tot în Berlin”, a mai spus celebrul lăutar.

Maestrul Ionel Tudorache, invitatul lui Adrian Artene de Revelion

Maestrul Ionel Tudorache, lăutar veritabil, ambasador de calibru al muzicii lăutărești vechi, a fost invitatul podcastului „Altceva cu Adrian Artene”, episod special care a avut premiera fix în seara de Revelion.

Discuția construită de cei doi domni ai cuvintelor, unul dintre ei al celor scrise, cel de-al doilea al celor cântate, este o combinație perfectă de poveste și cânt care, urmărită da capo al fine, lasă în urmă bucuria istoriei împărtășite și plăcerea sunetului ascultat.

Practic, cele mai bine de 40 de minute de discuții se împart echidistant între amintirile pe care le povestește cu patosul specific și momente în care artistul a interpretat cele mai cunoscute piese lăutărești și aici cunoscătorii și nu doar ei vor identifica, desigur, piese precum „Portofele, portofele”, „Căpitane de județ”, „Anii mei și tinerețea” sau „La chilia în port”.

În discuția pe care a avut-o cu Adrian Artene, Ionel Tudorache a povestit cum și-a împărțit copilăria între muzică și fotbal, dar și cum, pentru o vreme, a spus Adio muzicii pentru a lucra la strung. La rândul său idol al generațiilor de după, artistul Tudorache și-a amintit și de aceia ce i-au fost lui idoli, marii lăutari ai vremii care l-au inspirat să performeze, dar nu a uitat și de momentul în care a „refuzat” să fugă în Germania.

Fiu de artist, tatăl lui a fost Aurel Tudorache – lăutar violonist, Ionel Tudorache este considerat de specialiștii în domeniul muzical unul dintre cei mai buni interpreți ai genului lăutăresc, un mare maestru al acordeonului. Artistul cântă de la 5 ani, însă a început cu muzica ușoară, valsuri, pentru ca abia la 15 ani să decidă că muzica lăutărească îi este drum.

Ediția integrală poate fi urmărită aici:

Vă recomandăm să citiți și:

VIDEO: Cum și-a împărțit maestrul Ionel Tudorache copilăria între muzică și fotbal: „Nu m-a lăsat tata”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
„Mai frumos e în Ferentari”. Turiști români revoltați de condițiile găsite la hotelurile de pe litoralul Bulgariei: „Nu aș mai veni aici nici gratis”
Mediafax
Mega-gară de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Rugăciunea pentru momentele de cumpănă. Rostește-o zilnic timp de o lună și caută liniștea sufletească
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Cum afli dacă unele aplicații îți descarcă telefonul mai repede decât ar trebui?