Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Președintele ANPC, despre controlul din Satul de Vacanţă: „Trebuie să aibă o anumită categorie de vitrine. Brusc, acțiunile noastre sunt prea dure”

Președintele ANPC, despre controlul din Satul de Vacanţă: „Trebuie să aibă o anumită categorie de vitrine. Brusc, acțiunile noastre sunt prea dure”

Horia Constantinescu, președintele Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Conform acestuia, oamenii au început să considere prea dure măsurile luate de ANPC. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„România a devenit o sală de joc. Vine cineva și mizează totul pe cartea unei afaceri pe care nici nu știe cum să o conducă. Vede câți bani i-a rămas după nuntă și se duce. Este o economie greșit înțeleasă. În general, celor care au o afacere sezonieră (nu vorbim de restaurante gastronomice), le recomandăm niște lucruri. Dacă tot vinzi, nu vine nimeni să mănânce acel șnițel la tine. Este ca la ciolan. De ce îl cumperi congelat? În toate regulamentele europene se vorbește de aceste multe categorii de procesare și de servirea alimentelor. Acolo, regulamentul european spune că produsele, de exemplu din pește, trebuie prăjite și servite imediat. Este o exigență de a le păstra. Carnea de porc, știm cu toții, nu poate sta la temperatura ambientală de vară de 30°, pentru că poate să devină un pericol real pentru sănătate”, a declarat președintele Agenției Naționale pentru Protecția Consumatorului.

Referitor la unitățile de pe litoralul românesc, șeful ANPC spune că ar trebui să aibă vitrine de prezentare.

Un scandal de mare amploare a izbucnit vineri seara, în Satul de Vacanță din Mamaia, după ce comisarii de la Autoritatea Națională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) au venit să verifice mai mulţi comercianţi. Șeful ANPC, Horia Constantinescu, a afirmat că inspectorii au fost înjurați și s-a aruncat cu mâncare în ei.

ANPC a descoperit că în unităţile în care s-a efectuat controlul se gătea pe trotuar, iar alimentele nu erau ţinute la temperatura potrivită. Scandalul a pornit în momentul în care comisarii de la ANPC au ajuns la o locație care a fost închisă temporar pentru a patra oară.

„Peste tot în lume veți vedea că lucrurile sunt ținute la o temperatură ce nu permite dezvoltarea câmpului bacteriologic. Le-am explicat celor din Satul de Vacanță că trebuie să aibă o anumită categorie de vitrine, nu ca cele de patiserie, ci să fie închise. Brusc, pentru mulți dintre consumatori, acțiunile noastre sunt prea dure”, adăugat Horia Constantinescu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?