Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe: „Tensiuni între Rusia și Europa au existat dintotdeauna”

VIDEO | Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe: „Tensiuni între Rusia și Europa au existat dintotdeauna”

Gândul

Cristian Diaconescu a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Fostul ministru de Externe spune că se va dezvolta armata proprie pentru Uniunea Europeană.

„Tensiuni, semnale, uneori manipulatorii din partea proximității estice pentru Uniunea Europeană au fost tot timpul. În acel moment, existau lideri, ca spun așa, care puneau mâna pe telefon și care, într-un dialog cu Vladimir Putin, reușeau ajungă la un compromis, în așa fel încât nu se ajungă la o criză deschisă.

Soluția venea din partea Angelei Merkel. Aș avertiza că după criza ucraineană, care își va găsi o soluție, s-ar putea ca americanii nu mai fie foarte interesați de problemele de securitate ale Europei și îndemne Europa, conform conceptului autonomiei strategice, își preia frontierele în propriile mâini.

Asta ar însemna o armată comună pentru Uniunea Europeană, ieșirea din starea de neutralitate, o contribuție pentru forțele armate. Deci, s-ar putea ca americanii chiar să ia în serios prima afirmație a lui Macron și să spună că umbrela de securitate americană rămâne.

Acestea rămân, dar implicarea noastră politico-militară va fi ceva mai redusă. De exemplu, în NATO, în acest moment, pot să vă spun că 70% din contribuție este acoperită de 3 țări non-UE, adică Statele Unite, Turcia și Norvegia. 

Din acest punct de vedere, Uniunea Europeană trebuie se trezească și în materie de securitate și apărare. Federația Rusă se va feri de o nouă escaladare. Ideea unui conflict deschis NATO-Rusia nu va exista”, a spus Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă – https://www.facebook.com/mariustuca.ro – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro