Prima pagină » Economic » Digitalia » Digitalizare » Ministrul cercetării, inovării și digitalizării, Bogdan Ivan:”Am creat un mecanism de RAPORTARE mult mai rapid față de Meta, TikTok și Google”

Ministrul cercetării, inovării și digitalizării, Bogdan Ivan:”Am creat un mecanism de RAPORTARE mult mai rapid față de Meta, TikTok și Google”

Ministrul cercetării, inovării și digitalizării, Bogdan Ivan:
FOTO - Caracter ilustrativ

Ministrul cercetării, inovării și digitalizării, Bogdan Ivan, a declarat că țara noastră deține un mecanism rapid de raportare pentru rețelele sociale. Noul sistem este proiectat să elimine conturi false și conținut ce încalcă normele UE și naționale.

„Am avut mai multe solicitări către Meta încă din primăvara acestui an, anticipând ce urmează să se întâmple atât la alegerile locale și europarlamentare, cât și la alegerile generale și prezidențiale.

Am creat un mecanism de raportare mult mai rapid față de Meta, TikTok și Google, tocmai pentru a scoate afară cât mai mult din acest conținut ilegitim care este creat de diferite entități publice sau private și de a scoate, pe de o parte, propaganda politică care nu respectă regulile, atât cele legale, cât și cele ale UE, cât și acele scam-uri, înșelătorii făcute în online, care aduceau prejudicii materiale oamenilor”, a declarat Bogdan Ivan pentru Digi24.

Mecanismul susține transmiterea sesizărilor către Meta, TikTok și Google în doar 60 de minute.

„Dacă ne raportăm la nivel de percepție, comparativ cu lunile februarie, martie ale acestui an, azi putem spune că peste 95%, de aceea schemele care apăreau pe rețelele sociale nu mai există. Am creat protocoale care au un principiu foarte simplu. În clipa în care ni s-a raportat un anumit conținut, l-am transmis în maxim 60 de minute către platforme, urmând ca ele să îl trateze cu prioritate.

Oamenii din România care raportează astfel de conținut nu trebuie să mai aștepte zile întregi până când ajung ca să fie analizat acel link transmis de ei. Avem peste 60.000 de sesizări”, a precizat ministrul.

CITEȘTE ȘI:

Măsuri de reducere a BIROCRAȚIEI: Guvernul simplifică procedurile pentru românii cu venituri extrasalariale și optimizează sistemul RO e-Transport

Marcel Ciolacu, la întâlnirea cu delegația de investitori japonezi: „Avem PLANURI ambițioase în zona nucleară”

Ambasadorul SUA în România: „România a devenit un lider în Europa în ceea ce priveşte reducerea dependenţei sale de energie cu emisii de carbon”

Recomandarea video

Mediafax
Școli închise din cauza vremii nefavorabile, Cursuri suspendate joi și vineri
Digi24
„Întâi tragem, apoi punem întrebări”. Vechea regulă a Armatei daneze valabilă și în cazul unei invazii armate a SUA în Groenlanda
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul bărbaților din Arad care au sărit de pe bloc! Vecinii lor rup tăcerea: 'Avea bănişori, dar da...
Prosport.ro
La 42 de ani, campioana e bănuită că se iubește cu un bărbat mai tânăr cu 20 de ani
Adevarul
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Mediafax
Cât costă în România treningul purtat de Maduro în momentul arestării. Stocul produsului s-a epuizat în mai multe țări
Click
Horoscop joi, 8 ianuarie. Leii primesc vești apăsătoare, Scorpionii află secrete
Digi24
Ce răni au suferit Maduro şi soţia lui în timp ce încercau să fugă de forţele americane
Cancan.ro
Femeie de 47 de ani, găsită moartă în apartamentul în care s-a cazat în vacanța de iarnă. A mers de 2 ori la Camera de Gardă, dar medicii au trimis-o acasă
Ce se întâmplă doctore
Stana Izbașa sfidează bătrânețea. La 56 de ani, artista din Banat se simte și arată cu 20 de ani mai tânără
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Șoferii cu vârsta peste 70 de ani vor fi supuși unor teste oftalmologice la fiecare trei ani
Descopera.ro
Care e mai sănătos: ceaiul sau cafeaua?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Cât trebuie să plătească turiștii care vor să vadă Fontana di Trevi din Roma?