Prima pagină » Economic » Finanțe » Asigurări » Sancțiuni. Autoritatea de Supraveghere Financiară a amendat mai mulți operatori de pe piața asigurărilor și a pensiilor private

Sancțiuni. Autoritatea de Supraveghere Financiară a amendat mai mulți operatori de pe piața asigurărilor și a pensiilor private

Sancțiuni. Autoritatea de Supraveghere Financiară a amendat mai mulți operatori de pe piața asigurărilor și a pensiilor private

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară a decis aplicarea mai multor sancțiuni unor operatori care activează pe piața asigurărilor și pe cea a pensiilor private. Au fost sancționate atât instituții cât și manageri de top.

Cea mai mare amendă, în cuantum de 500.000 lei, a fost dată Euroins România Asigurare Reasigurare S.A., în urma derulării controlului periodic. Consiliul A.S.F. a decis sancționarea pentru netransmiterea ofertelor de despăgubire sau a notificărilor privind motivele pentru care nu au fost aprobate pretențiile de despăgubiri, precum și pentru plata cu întârziere a unor dosare de daună.

O altă amendă, rezultată tot în urmă controlului periodic, a fost aplicată la NN Asigurări de Viață S.A., în calitate de administrator al F.P.F. NN Activ și F.P.F. NN Optim. În acest caz a primit o amendă contravențională de 4.000 lei și avertisment scris directorul general, Anna Natalia Grzelonska.

„Aspectele constatate au vizat, în principal, investigarea în mod necorespunzător a motivelor pentru care actele individuale de aderare au fost recepționate cu întârziere și actualizarea deficitară a informațiilor privind participanții”, se arată în comunicatul de presă transmis luni de ASF.

Totodată, în sarcina societății au fost dispuse măsuri cu scopul îmbunătățirii procedurilor de lucru.

În urma controlului periodic efectuat la Metropolitan Life Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Administrat Privat S.A., în calitate de administrator al F.P.A.P. Metropolitan Life, Consiliul ASF a decis acordarea unei amenzi contravenționale în cuantum de 2.500 lei și acordarea unui avertisment scris Oanei Viorica Velicu, în calitate de director general. Sancțiunea a fost aplicată, în principal, pentru aspecte privind actualizarea necorespunzătoare a informațiilor privind participanții. În sarcina societății au fost dispuse, de asemenea, măsuri cu scopul îmbunătățirii procedurilor de lucru.

Înfiinţată în 2013, Autoritatea de Supraveghere Financiară reglementează şi supraveghează pieţele asigurărilor, pensiile private, precum şi pieţele de capital. Cele trei sectoare însumează peste 10 milioane de participanţi.

Recomandarea video

Mediafax
Infotrafic: Ceața îngreunează circulația pe mai multe drumuri din sudul țării
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Horoscop 15 decembrie 2025: Zodiile care trebuie să fie atente: Tensiuni la bani, întârzieri și recunoaștere neașteptată
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Câți dintre americani cred că Donald Trump știa despre presupusele crime ale lui Jeffrey Epstein