Prima pagină » Gândul Live! » Gândul LIVE / Ioana Moldovan: „Cred că toți trebuie să intrăm în lumea asta a copiilor cu nevoi speciale și să-i cunoaștem pe acești copii deosebiți”

Gândul LIVE / Ioana Moldovan: „Cred că toți trebuie să intrăm în lumea asta a copiilor cu nevoi speciale și să-i cunoaștem pe acești copii deosebiți”

Nicolae Oprea
Gândul LIVE / Ioana Moldovan: „Cred că toți trebuie să intrăm în lumea asta a copiilor cu nevoi speciale și să-i cunoaștem pe acești copii deosebiți”

Prezentatoarea tv Ioana Maria Moldovan, care este implicată într-un proiect special, prin care ajută copiii cu dizabilități, a declarat, vineri, la Gândul LIVE, că micuții cu nevoi speciale sunt foarte isteți. Ioana și Asociația Conil au lansat o campanie prin care se poate trimite un SMS la 8864, cu textul „Glas” și prin care se direcționează 4 euro pentru copiii cu nevoi speciale.

„Nimic în viață nu este întâmplător, și lecția aceasta o primesc în fiecare zi. Cu siguranță este și această experiență. Acum 7 ani am cunoscut-o pe președinta Asociației Conil, un om extraordinar, implicat, o mamă  deosebită. Copilul ei a plecat acum 2 ani dintre noi, dar ne veghează de sus. Avea un copil cu nevoi speciale (…)

Cred că toți trebuie să intrăm în lumea asta, și să-i cunoaștem pe aceșt copii speciali. Acum 7 ani, Adela Hanafi, mama unui copil special, m-a invitat să-i cunosc Asociația și să mă implic, nu știam foarte multe despre copiii cu dizabilități.

„Încet, încet am intrat în povestea asta și m-am apropiat de ceilalți copii ai asociației”

Am ajuns la Adela și mi-a făcut cunoștință cu copilul ei. Când l-am vazut, mi-am dat seama că este un copil cu nevoi speciale.

Recunosc, că prima mea reacție a fost de respingere, de teamă. Încet, încet am intrat în povestea asta și m-am apropiat de ceilalți copii ai asociației. Este atât de importat să fim alături de ei. Ei sunt niște copii foarte isteți. Ei știu că oamenii care vin spre ei vin dezintereați sau vin cu interes”, a precizat Ioana Maria Moldovan la Gândul LIVE.

Ioana mai spune că Asociația a fost vizitată de actorul Mihai Călin.

„Mihai Călin a venit la Asociația Conil fără să fie chemat”

„Mihai Călin a venit la Asociația Conil fără să fie chemat, pur și simplu a venit, dar cel mai important, a venit cu băiatul lui.

Mihai Călin mi-a zis că băiatul lui trebuie să cunoască și partea cealaltă a vieții, trebuie să cunoască și lumea care luptă pentru viață. Este foarte important să învățăm de mici lecția dăruirii.

Fiul meu i-a cunoscut pe acești copii, s-a jucat cu ei. Este important să-i facem pe acești copii speicali să se integreze în societate. I-am explicat lui Andrei că acei copii sunt minunați.

Este foarte simplu să-i ajutăm, veniți să-i cunoașteți (…) Am apelat la SMS 8864, cu textul Glas, prin care se direcționează 4 euro. Această campanie se extinde pe un an”, a mai declarat Ioana Moldovan la Gândul LIVE.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
7 plante care nu trebuie atinse niciodată fără mănuși