Prima pagină » Gânduri printre cărți » Centenar Rapid București | Lansare de carte: ”Il Giuleștino, Rapidistul”, volum semnat de regretatul George Stanca

Centenar Rapid București | Lansare de carte: ”Il Giuleștino, Rapidistul”, volum semnat de regretatul George Stanca

Cristian Lisandru
Centenar Rapid București | Lansare de carte: ”Il Giuleștino, Rapidistul”, volum semnat de regretatul George Stanca

Cu ocazia Centenarului Clubului Rapid București – una dintre cele mai iubite echipe de fotbal ale României -, a fost lansat, cu emoție firească, volumul ”Il Giuleștino, Rapidistul”, semnat de regretatul jurnalist George Stanca, trecut în neființă în anul 2019.

Rapidul este o poveste, în adevăratul înțeles al cuvântului, o stare de spirit și o putere formidabilă, alb-vișinie, de a transmite că, atât în tribună, cât și pe teren, totul este posibil dacă dăruirea și dragostea pentru culorile clubului sunt puse mai presus de orice.

Cartea semnată de George Stanca – lansată pe data de 25 iunie, chiar la Stadionul Giulești – strânge între copertele sale o serie de texte care îi aparțin lui regretatului autorului, dar și, totodată, articole semnate de mai mulți apropiați ai scriitorului și de cei cărora ”Il Giuleștino”, gazetarul sportiv care și-a asumat public pasiunea pentru un club de fotbal fără să renunțe la echidistanță și la verticalitate, le-a schimbat, se poate spune fără a greși, viața: Traian T. Coșovei, Cristi Brancu, Mircea M. Ionescu, Marcel Pușcaș, Florin Condurățeanu, Gelu Diaconu, Lucian Ionescu și mulți alții.

Marina Almășan: ”Azi am fost… rapidistă! Cu ce ocazie?

George Stanca a fost, fără doar și poate, unul dintre cei mai cunoscuți poeți și jurnaliști din România, a punctat Marina Așmășan în mediul online, după ce a participat la această lansare de carte care a avut loc pe data de 25 iunie 2023.

”Din punctul meu de vedere – al omului de televiziune – George era și “invitatul perfect”: plin de sare și piper, spumos precum o șampanie de calitate, imposibil de pus în dificultate cu vreo întrebare mai dibace!

Era un înflăcărat susținător al Rapidului, publicând masiv articole despre fotbal, sub pseudonimul “Il Giuleștino”. Venea des pe la noi pe acasă (culmea. era născut pe 7 mai, în aceeași zi cu fiul nostru!) și era o bucurie să-i privesc , pe el și pe Victor, povestind aprins despre iubirea lor comună. Nu…nu eu!, ci echipa RAPID!

Marina Almășan: ”Azi am fost… rapidistă!

Astăzi, rapidiștii sărbătoresc, cu mare pompă, centenarul echipei preferate. Și tot azi, pe stadionul Giulești, va răsuna, mai puternic ca oricând, Imnul compus de Victor. Și tot astăzi, în preambului marelui concert, am participat la lansarea cărții “Il Giuleștino, Rapidistul”, semnată de George Stanca. (Ba, am fost invitata și glăsuiesc!)”, a scris Marina Almășan pe pagina ei de Facebook.

Din păcate, a fost una din acele lansări triste, la care autorul nu a putut participa, din cele mai obiective și triste motive din lume. Am îmbrățișat, însă, o mulțime de personalități, legate sau nu de echipa Rapid, pretuindu-l, însă, pe marele dispărut. George, ai simțit că m-am gândit la tine?…

Marina Almășan

Recomandarea video

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX