Prima pagină » Știri externe » Cel puțin 17 persoane au murit după o operațiune a Poliției în orașul brazilian Manaus

Cel puțin 17 persoane au murit după o operațiune a Poliției în orașul brazilian Manaus

Cel puțin 17 persoane au murit după o operațiune a Poliției în orașul brazilian Manaus
Cel puțin 17 persoane au murit în noaptea de marți spre miercuri în orașul Manaus, din nordul Braziliei, în urma unei operațiuni a Poliției, organizată pentru a opri o confruntare între două grupări de traficanți de droguri, informează Le Figaro.

„Mai mulți indivizi au fost implicați într-un schimb de focuri cu polițiștii, iar 17 dintre ei au fost împușcați. Ei au fost transportați la spital, unde s-a constatat că erau decedați”, a explicat Secretariatul pentru Securitate al statului Amazonas prin intermediul unui comunicat.

Operațiunea Poliției a vizat „interceptarea unui grup de traficanți care se pregătea să își ucidă rivalii din altă grupare pentru a prelua controlul asupra punctelor de vânzare a stupefiantelor”, se arată în comunicat.

Nordul Braziliei este afectat de numeroase conflicte sângeroase între grupări rivale de traficanți de droguri, deoarece este o zonă strategică pentru transportul cocainei care provine din Columbia, Peru sau Bolivia. Conflictele dintre aceste grupări au provocat în ultimii ani mai multe incidente grave în închisorile din Brazilia, în mod special în ianuarie 2017, când peste 100 de deținuți au fost uciși în urma unor revolte în penitenciare. La finalul lui iulie, 57 de deținuți au fost uciși în Altamira, în statul Para.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Își vând copiii ca să supraviețuiască: Alegerile imposibile pe care familiile au ajuns să le facă din cauza sărăciei
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
Barajele abandonate care sufocă râurile României. Peste 600 de bariere inutile au fost demolate pe râurile Europei, în 2025
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
25 mai 1949, ziua în care comuniștii decid construirea Canalului Dunăre-Marea Neagră. Inițiativa construcției i-ar fi fost sugerată lui Gheorghe Gheorghiu-Dej chiar de către Stalin
Digi24
Cum ar vota românii la un referendum pentru demiterea președintelui Nicușor Dan (sondaj)
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Maria Dumitru, de la Antena 1, pentru cele 17 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Afectează sauna fertilitatea masculină? Ce spun specialiștii