Prima pagină » IT&C » Veniturile Facebook în ultimele trei luni au ”sărit” de 4 miliarde de dolari

Veniturile Facebook în ultimele trei luni au ”sărit” de 4 miliarde de dolari

Veniturile Facebook în ultimele trei luni au ''sărit'' de 4 miliarde de dolari
Veniturile Facebook au crescut cu 39% în trimestrul al doilea, la 4,04 miliarde de dolari, de la 2,91 miliarde de dolari în urmă cu un an, dar cheltuielile au urcat cu 82%, ca urmare a investițiilor în centre de date, marketing și a angajărilor, relatează MarketWatch.

Analiștii anticipau venituri de aproape 4 miliarde de dolari.

Creșterea cu peste 1 miliard de dolari a veniturilor Facebook reflectă în parte cheltuielile companiilor mari cu publicitatea, pentru atragerea de clienți dintre utilizatorii Facebook.

Profitul net a scăzut cu 9,1%, la 719 milioane de dolari, de la 791 milioane de dolari în urmă cu un an.

Facebook a anunțat în aprilie că cheltuielile companiei vor crește cu până la 65% în acest an, ca urma a investițiilor și a altor inițiative pe termen lung cum ar fi în domeniul realității virtuale și a dronelor alimentate cu energie solară.

Numărul utilizatorilor care își accesează contul cel puțin o dată pe lună a crescut la 1,49 miliarde, de la 1,44 miliarde la sfârșitul lunii martie. Dintre aceștia, 968 de milioane își accesează contul zilnic, în creștere de la 936 de milioane în primul trimestru.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
7 plante care nu trebuie atinse niciodată fără mănuși