Prima pagină » IT&C » Wi-Fi vs conexiune de date în rețea. Când consumă smartphone-ul mai multă BATERIE

Wi-Fi vs conexiune de date în rețea. Când consumă smartphone-ul mai multă BATERIE

Adrian Popa
Wi-Fi vs conexiune de date în rețea. Când consumă smartphone-ul mai multă BATERIE
Consumul de baterie diferă de la un model de smartphone la altul și este influențat de componentele hardware folosite, dar și de optimizările software făcute de producători.

Consumul de baterie diferă de la un model de smartphone la altul și este influențat de componentele hardware folosite, dar și de optimizările software făcute de producători.

În general, folosirea Wi-Fi înseamnă un consum mult mai redus de baterie comparativ cu rețeaua de date a operatorilor. În ambele conexiuni, smartphone-ul consumă mai multă energie decât în mod normal în timpul transferului de date.

Atât în rețeaua de date, cât și în cea Wi-Fi, după fiecare transfer de date completat apare un fenomen cunoscut sub numele de „tail energy”. Câteva momente după ce transferul a fost finalizat telefonul rămâne pe consum ridicat de energie. Însă, în rețelele Wi-Fi această perioadă de consum mai ridicat de energie de după transfer este mai scurtă, de aceea această conexiune este mai eficientă.

Potrivit unor studii, în zonele cu semnal 3G redus consumul de energie al smartphone-ului poate fi de până la trei ori mai ridicat decât într-o rețea Wi-Fi.

Totuși, în momentele în care nu se realizează transfer de date, consumul de energie pe minut este mai ridicat în cazul rețelelor Wi-Fi.

Conexiunile 4G are un consum de energie mai ridicat

Explicația oferită de obicei pentru consumul mai ridicat de energie în rețelele 4G/LTE este: „fiind o conexiune mai puternică e normal să consume mai mult”. În realitate, însă, lucrurile sunt mai complexe. Mulți operatori telecom au setate în așa fel rețelele încât conexiunile 4G și 3G să funcționeze simultan pe un dispozitiv. Asta înseamnă că smartphone-ul consumă mai multă energie atunci când menține ambele conexiuni.

Mai mult, atunci când un utilizator face apeluri telefonice sau trimite mesaje text (SMS-uri) în rețelele care nu dispun de tehnologie VoLTE (voice over LTE), conexiunea de date de mare viteză este suspendată, iar restabilirea ei necesită un consum mai mare de baterie. Nu în ultimul rând, pe măsură ce utilizatorul se deplasează, dispozitivul mobil schimbă turnul care emite semnalul, un proces numit „handover” (trad. „predare”). În acel scurt timp cât are loc „predarea”, consumul de energie crește de asemenea.

Sfaturi pentru a crește autonomia bateriei:

– Atunci când utilizatorii se află într-o zonă în care acoperirea 3G sau 4G este redusă, consumul de energie este mai ridicat, deoarece smartphone-urile încearcă mereu să restabilească legătura cu rețeaua și să compenseze diferențele de semnal. De aceea, este recomandat, în cazul în care nivelul bateriei este redus, să deconectați datele.

– Un consum mai ridicat de energie are loc și atunci când nu vă aflați într-o rețea Wi-Fi cunoscută sau într-un loc în care nu sunt astfel de rețele. Telefonul va căuta frecvent noi puncte de acces, acțiune care afectează autonomia bateriei. De aceea, nu uitați să opriți conexiunea Wi-Fi atunci când ieșiți din raza rețelelor la care aveți acces.

– Nu lăsați luminozitatea ecranului pe modul automat. Setați manual nivelul care vă convine.

– Dezactivați animațiile din sistemul de operare și sunetele care nu sunt necesare.

– Dezactivați vibrațiile acolo unde se poate. De exemplu, tastele capacitive ale unor telefoane vibrează atunci când sunt atinse. Puteți dezactiva această caracteristică din setări.

– Opriți conexiunile Bluetooth, NFC și GPS atunci când nu le folosiți.

– Treceți conturile de e-mail care nu sunt importante pe sincronizare manuală.

– Micșorați timpul după care ecranul se stinge automat la un minut sau mai puțin.

– Activați funcția de conservare a bateriei. Aceasta poate fi setată să pornească automat atunci când nivelul bateriei scade până la un anumit nivel, de 20% sau 10%.

– Folosiți imagini de fundal mai întunecate pe smartphone-urile cu ecran AMOLED. Ecranele LCD folosesc un panou suplimentar pentru iluminarea pixelilor. Ecranul AMOLED nu are nevoie de lumină pentru a reda culorile și de aceea are avantajul unui consum mai redus de energie. Sunt folosiți polimeri organici, care generează singuri lumină atunci când primesc curent electric. De aceea, aceste ecrane nu au nevoie să aprindă pixelii pentru a produce culoarea neagră, astfel fiind conservată energie. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Criza politică împinge România spre un șoc economic devastator. Avertismentul unui economist de top
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Cum a pierdut un bărbat 13 milioane de euro la Loto. Premiul uriaș „i-a scăpat” printre degete
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
TOP 5 Cele mai păguboase mașini second-hand disponibile în România în 2026
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cine a desenat Liniile Nazca?