Românii joacă de 10 ori mai intens la pariuri și cazinouri online decât pot să producă economic. Este o afirmație îngrijorătoare a BNR, în urma dialogului cu responsabilii băncii și datele internaționale care arată că românii reprezintă 3% din numărul tuturor oamenilor de pe planetă care își pun agoniseala la pariat la nivel mondial.
România reprezintă 0,33% din economia globală, dar a cheltuit 12,5 miliarde de lei (2,5 miliarde de euro) în 2023 pentru jocurile de noroc online: pariuri online, cazinouri online și loterii online, fără a mai adăuga Revolut
„Pariuri, inclusiv bilete de loterie, jetoane pentru jocuri de cazino, pariuri off-track și pariuri la curse” – este pe primul loc din perspectiva numărului de tranzacții de plată cu cardul inițiate electronic printr-un canal la distanță (84,3 milioane de tranzacții, reprezentând 17 la sută din numărul total de asemenea tranzacții), scrie Golazo.
„Cele 84 de milioane de tranzacții online, cu cardul, efectuate de români către industria de gambling au cumulat 12,5 miliarde de lei și au reprezentat 12,5% din totalul plăților realizate de români în 2023”.
În 2023, piața globală de gambling online a fost, în 2023, de 84,7 miliarde de dolari (aproximativ 80 de miliarde de euro), potrivit unui studiu al Spherical Insights & Consulting.
Pe categorii, plățile online, cu cardul, făcute de români în 2023 s-au împărțit:
Numărului de tranzacții online pentru jocurile de noroc a fost de 21% în 2023 față de 2022, românii cheltuind cu 16% mai mult de la an la an pe jocurile de noroc online. Un fenomen care crește cu 15% pe an, se dublează în 5 ani.
Studiile arată că în 2025 se va atinge cifra de 100 de miliarde de euro în jocurile de noroc pe online (de la 80 în 2023). Europa de Est va fi una dintre regiunile cu cea mai mare creștere a oamenilor dependenți de jocurile de noroc.
Sursa Foto: Shutterstock