Prima pagină » Mini » Admitere facultate 2015. Încep înscrierile la facultate. Patru universități britanice organizează admitere la București

Admitere facultate 2015. Încep înscrierile la facultate. Patru universități britanice organizează admitere la București

Admitere facultate 2015. Încep înscrierile la facultate. Patru universități britanice organizează admitere la București
Admitere facultate 2015.Absolvenții de clasa a XII-a se pot înscrie începând de astăzi la facultate. Majoritatea universităților din România organzează înscrierea pe locurile de la buget și taxă.

Admitere facultate 2015. La Universitatea Politehnică din București înscrierile au început încă de vineri. În total, Universitatea Politehnică scoate la concurs aproape 5000 de locuri bugetate pentru toate cele 15 facultăți și oferă în perioada admiterii cazare gratuită în cămine pentru  concurenți și câte un însoțitor.  La admiterea de anul trecut, cea mai mare concurență a fost la Facultate de Inginerie Medicală – 6 candodați pe un loc. Au urmat facultățile de Antreprenoriat, Ingineria și Managementul Afacerilor și Ingineria Electrică. Candidații plătesc o taxă de 125 de lei la înscriere și vor susține examene de admitere la toate cele 15 facultăți.

Admitere facultate 2015.Școala Națională de Știinșe Politice și Administrarea Afacerilor a început selecția candidaților încă din primăvară, cu prima sesiune de pretestare, desfășurată în luna aprilie 2015. Pe 10 iulie, a a avut  cea de-a doua sesiune de pretestare. Detalii pe admitere.snspa.ro.

Admitere facultate 2015. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a înființat două noi specializări: informatică în limba germană și master în managementul resurselor umane, în engleză. În acest an, examenul de admitere la facultățile universității  va fi susținut pe 19 iulie, iar candidații vor trebui să plătească o taxă de înscriere de 300 de lei. Sunt scoase la concurs 280 de locuri la buget și 90 de locuri cu taxă. Uniersitatea a decis ca elevii care vor să urmeze cursurile Facultății de Informatică să poată  susține examenul de admitere încă din clasa a XI-a. Totuși, cei care sunt admiși în clasa a XI-a trebuie să  promoveze bacalaureatul.

Admitere facultate 2015. Tot începând de luni, patru universități britanice- Universitatea Coventry, Universitatea Greenwich din Londra, Universitatea Northampton și Universitatea Anglia Ruskin- organizează admitere pe loc la București. În perioada 13-15 iulie, universitățile vor acorda consultanță gratuit românilor care vor să urmeze cursurile la facultățile din Marea Britanie, iar aceștia vor afla pe loc dacă îndeplinesc toate criteriile de selecție.

Recomandarea video

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată