Prima pagină » Mini » Carmen Avram, despre prezența în primul eșalon la alegerile europarlamentare: „Am prins DRAG de PSD. Am simțit lucruri pe care nu am crezut că pot să le simt”

Carmen Avram, despre prezența în primul eșalon la alegerile europarlamentare: „Am prins DRAG de PSD. Am simțit lucruri pe care nu am crezut că pot să le simt”

Silviu Bănilă
Carmen Avram, despre prezența în primul eșalon la alegerile europarlamentare: „Am prins DRAG de PSD. Am simțit lucruri pe care nu am crezut că pot să le simt
Carmen Avram se află pe locul doi pe lista PSD pentru alegerile europarlamentare și a explicat recent de ce a lăsat jurnalismul pentru politică.

„Are doamna Dăncilă această sintagmă pe care o folosește foarte des: țara mea. Pe mine mă atinge în inimă”, a spus Carmen Avram, criticându-i pe cei care au ieșit în stradă la începutul lui 2017 după OUG 13 și a lăudat-o pe Viorica Dăncilă pentru prestația de la Bruxelles.

„Eu nu am fost votant PSD. Până în 2009 am votat PNL. După 2009 am tot așteptat ca PNL să își revină și i-am găsit mereu scuze. După acest decembrie 2016, am văzut un partid care câștigă alegerile și, la câteva săptămâni, există această tentativă de a fi înlăturat de la putere. După care l-am văzut asaltat în moduri în care nu credeam că mai e posibil, și dinăuntru, și dinafară. Și l-am văzut în această zbatere de a ține piept presiunii. El, întâi și întâi, nu cedează și mai are timp să rezolve și lucruri. Și m-am uitat la el, la acest partid și cumva, pentru prima dată în istoria mea personală, am prins drag de el și am început să îl respect. Am început să simt pentru el lucruri pe care nu am crezut că pot să le simt. S-au întâmplat lucruri în acești ultimi 2 ani, care pentru mine au fost șocanți. Și forța acestor oameni, care au fost huiduiți, huliți, scuipați, în toate felurile, forța acestor oameni de a duce mai departe o misiune pe care și-au asumat-o și au câștigat-o în mod legal”, a declarat Avram la postul pentru care lucrează.

„Pe lângă asta, a fost un moment decisiv, când am știut că sunt de partea lor total: speech-ul pe care Viorica Dăncilă l-a ținut în Parlamentul European, atunci când era problema rezoluției care s-a votat. Ăsta e un speech pe care eu aș putea…, până la următorul fabulos care o să apară, aș putea să-l ascult în buclă. E o pledoarie pentru România pe care eu n-am mai auzit-o. Și are doamna Dăncilă această sintagmă pe care o folosește foarte des: țara mea. Pe mine mă atinge în inimă asta… a început să mă doară pentru că țara mea suferă. Și în Parlamentul European a fost această doamnă care, cu vocea ei firavă, a spus: Țara mea nu merită să fie pedepsită”, a continuat soția lui Adrian Ursu, o altă vedetă a Antenelor.

PSD a validat recent lista pentru alegerile europarlamentare din 26 mai și pe primele trei locuri se află Rovana Plumb, Carmen Avram și Claudiu Manda.

Și PNL a apelat la un nume greu din presă pentru a avea succes la europarlamentare, în persoana lui Rareș Bogdan, fostul prezentator al emisiunii „Jocuri de Putere” de la Realitatea Tv.

Carmen Avram a plecat de la Pro Tv la Antenă în 2010. Ea era editor general la emisiunea „România, te iubesc” de la Pro Tv și a trecut la trustul Intact. La Antena 3, Avram a fost gazda emisiunii „În Premieră”, de tip documentar tv.

Recomandarea video

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
Premierul Keir Starmer a răbufnit: „M-am săturat” ca Trump și Putin să influențeze costurile energiei în Marea Britanie
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Trump. despre influencerii MAGA: „Au un IQ scăzut. Sunt proști”. Ce spune despre Brigitte Macron
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cel mai puternic curent oceanic al Pământului nu s-a format așa cum credeam