Prima pagină » Mini » Program NOAPTEA MUZEELOR 2014. La ANTIPA, facem un „MuseumSelfie”

Program NOAPTEA MUZEELOR 2014. La ANTIPA, facem un „MuseumSelfie”

Program NOAPTEA MUZEELOR 2014. La ANTIPA, facem un „MuseumSelfie
NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA participă la NOAPTEA MUZEELOR 2014 cu o serie de evenimente speciale.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” din Capitală participă la Noaptea Muzeelor 2014 cu o serie de evenimente speciale.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. Descarcă aici HARTA muzeelor și traseul evenimentelor din București și din principalele orașe ale țării

Vizitarea gratuită a expozițiilor permanete de la MUZEUL ANTIPA va începe la ora 19:00 și se va desfășura după următorul program:

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA 19:00 – Lansarea traseului alternativ de vizitare a Muzeului, intitulat „Istoria lumii vii în 10 exponate”. Acest proiect oferă vizitatorilor posibilitatea de a dedica o vizită sau mai multe informațiilor strict dedicate primului grup de 10 piese, deosebite din patrimoniul științific al Muzeului. Speciile prezentate sunt marcate prin panouri informative, cu date despre biologia, ecologia, distribuția și statutul de ocrotire a speciilor respective, cu o ilustrație bogată. Acest traseu a fost anticipat de cele 10 conferințe, ținute de către cercetătorii Muzeului în intervalul octombrie, 2013 – mai, 2014.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA 19.00 – 03.00 – Vizitarea gratuită a expoziției temporare de fotografie „Văcărești: descoperirea unui Parc Natural Urban”. Expoziția, deschisă la Muzeul Antipa, a fost organizată în colaborare cu grupul de inițiativă pentru înființarea Parcului Natural Văcărești și revista National Geographic România și cuprinde fotografii, concepte de arhitectură și idei de dezvoltare urbană realizate de către fotograful Helmut Ignat, împreună cu „Save or Cancel”. Toți vizitatorii, care doresc să protejeze flora și fauna deosebite, identificate de către specialiști în „delta” din mijlocul Bucureștiului, vor avea posibilitatea să-și susțină opinia prin acordarea de semnături în Noaptea Muzeelor 2014.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA 19.00 – 03.00 – „MuseumSelfie” – Muzeul Antipa se alătură proiectului Kaleidoscope, inițiat de către Ministerul Culturii și Comunicării din Franța. Kaleidoscope reprezintă o aplicație pentru smartphone (MobilActif) care poate fi descărcată și utilizată gratuit de către vizitatori în vederea realizării unor autoportrete în muzeu, inspirate de patrimoniul acestuia (MuseumSelfie). Fotografiile (cu legende referitoare la muzeu, oraș, țară) se trimit automat prin intermediul aplicației către o bază de date, imaginile urmând să fie proiectate pe durata desfășurării Nopții Muzeelor în toate muzeele din Europa înscrise în evenimentul Kaleidoscope.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA 20.00 – 21.00 – Proiecție video a documentarului „Fără pungă, vă rog!”. Documentarul oferă o imagine de ansamblu asupra pericolelor de mediu și de sănătate ce iau naștere din depozitarea necorespunzătoare a produselor non-biodegradabile din plastic și cum ne putem proteja sănătatea, dar și natura de acest real pericol.

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA  22.00 – 24.00 – Colectare entomologică a insectelor nocturne cu ajutorul surselor luminoase speciale sub coordonarea specialiștilor muzeului. (grup țintă : 7 – 18 ani)

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA 22.00 – 24.00 – Interceptarea liliecilor (Chiroptera) din grădina Muzeului Antipa cu ajutorul detectorului de ultrasunete sub coordonarea specialiștilor muzeului. (grup țintă : 7 – 18 ani)

NOAPTEA MUZEELOR 2014. MUZEUL ANTIPA  22.00 – 03.00 – Proiecții pe fațada Muzeului. Proiecțiile îi vor pune pe vizitatori față în față cu animalele sălbatice care trăiesc în locuri cu adevărat neexplorate și care au comportamente nemaivăzute.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu