George Simion vrea anticipate acum. Înainte de vacanță, liderul AUR cere de la tribuna Parlamentului un guvern susținut politic sau anticipate
Chiar și în ultima zi a sesiunii parlamentare nu contenesc atacurile politicienilor pe tema achizițiilor făcute de România prin programul SAFE. Reprezentanții opoziției acuză contracte preferențiale date de Ilie Bolojan concernului german Rheinmethall. Președintele AUR, George Simion, le-a solicitat colegilor parlamentari să nu plece în vacanță înainte de a fi instalat un guvern susținut de o majoritate politică sau de a se declanșa anticipatele.
George Simion: Anticipate cât mai curând
„Ordonanțele date de defunctul Guvern Bolojan, trebuie respinse, sunt multe prevederi din SAFE și din PNRR încheiate cu Rheinmetall care arată că nu e o companie onestă și felul în care a ales Bolojan această companie arată că nu trebuie să mergem în vacanță ci să avem un guvern stabil politic sau anticipate acum…Amânarea acestor dezbateri arată că dumneavoatră mergeți pe principiul ,, timpul trece, leafa merge.,, Nu vă mai feriți de voința poporului român!”, a declarat George Simion de la tribuna Parlamentului.
Reprezentanții puterii declară că fără aceste achiziții militare, prin programul SAFE, România ar fi rămas fără aparare. În replică, opoziția, prin vocea liderului AUR, devoalează înțelegerile premierului demis cu oficiali germani și dă exemplu cum Ilie Bolojan a încheiat contracte cu dedicație pentru concernul Rheinmetall.
George Simion le cere colegilor să respingă aceste contracte în Parlament și să nu plece în vacanță până nu vom avea un guvern sau anticipate cît mai repede.