Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu către electoratul PSD: Orice VOT pentru PONTA, este un vot pentru Nicușor în turul doi

Sorin Grindeanu către electoratul PSD: Orice VOT pentru PONTA, este un vot pentru Nicușor în turul doi

Rene Pârșan
Sorin Grindeanu către electoratul PSD: Orice VOT pentru PONTA, este un vot pentru Nicușor în turul doi

Orice vot pentru Victor Ponta, este un vot pentru Nicușor Dan în turul doi, avertizează electoratul PSD Sorin Grindeanu.  Deși nu este foarte fericit cu Antonescu candidat comun, mai precis cu faptul că PSD nu are un candidat propriu pentru prima oară în istoria sa, liderul social-democrat crede că soluția independentului de compromis este singura care elimină derapajul politic al României spre extreme.

Ministrul Transporturilor a declarat răspicat la o reuniune a PSD Suceava, că faptul că partidul nu are candidat propriu nu este „cea mai fericită soluţie” dar spune că susţinerea pentru Crin Antonescu este „un compromis” care nu trebuie interpretat în sensul rău.

Apel mobilizator pentru Antonescu

Sorin Grindeanu face un apel mobilizator către social-democraţi, cărora le atrage atenţia că „orice vot spre Victor Ponta înseamnă un vot dat ca Nicuşor Dan să intre în turul doi”, transmite News.ro.

Trebuie să dăm preşedintele. Riscul este prea mare să ne jucăm. Trebuie să ieşim din această zonă de… un pic de lipsă de energie în a ne implica şi fac un apel la toţi aleşii locali şi nu numai: poate o să ne pară rău dacă nu facem lucrul ăsta.

România, peste 26 de ani fără președinte de stânga

Iliescu a fost singurul și ultimul președinte PSD, amintește Grindeanu, iar cu următorul mandat de cinci ani se vor strânge cel puțin 26 de ani de când social-democrații nu mai impun un membru la Cotroceni

Sigur, PSD-ul nu a mai avut preşedinte din 2004, când a terminat ultimul mandat domnul Iliescu, deci sunt peste 20 de ani. Poate nu e cea mai fericită soluţie pentru pesedisti să nu avem candidat PSD acuma şi sigur nu e cea mai fericită, dar este soluţia de compromis care ne poate duce să câştigăm alegerile.

Şi nu e un compromis în sensul rău al cuvântului şi nu vreau să fie interpretat în acest mod. Este soluţia cea mai bună şi pentru noi, şi pentru PNL şi pentru UDMR şi care sper să ne ducă şi ştiu că ne va duce la succes.

Dar pentru asta e nevoie să ne implicăm şi noi, PSD-ul. Nu o să vedeţi pe Marcel Ciolacu şi nu o să vedeţi pe niciunul dintre noi să ezităm în susţinerea faţă de Crin Antonescu, a afirmat Sorin Grindeanu în discursul ţinut sâmbătă la conferinţa de alegeri a PSD Suceava.

Ponta, fără sprijinul PSD de la Centru

Ponta candidează de capul lui, fără susținerea PSD, subliniază Grindeanu pentru electoratul PSD. El l-a criticat pe Victor Ponta, despre care a spus că nu s-a consultat cu PSD când şi-a anunţat candidatura la preşedinţie, Grindeanu spunând că orice vot dat pentru Ponta îl ajută pe Nicuşor Dan să intre în al doilea tur al scrutinului prezidenţial din luna mai.

„Sigur că unii şi-ar dori să ia voturi din ceea ce avem noi ca şi zestre. Şi ştiţi la ce mă refer. Dar nu vă supăraţi pe mine, în acest moment, tot ceea ce înseamnă sondaje, cel care poate să câştige preşedinţia este Crin Antonescu. Restul înseamnă voturi pierdute dacă le dăm în altă parte. Orice vot pe care îl dăm, de exemplu, spre Victor Ponta înseamnă un vot dat ca Nicuşor Dan să intre în turul doi. Aşa că eu vă rog frumos să nu irosim voturile!”, a adăugat Grindeanu.

Citiți și: Marcel Ciolacu: Eu nu consider că am pierdut alegerile, eu consider că avem o a doua ȘANSĂ / Și eu, și domnul Antonescu am fost păcăliți în politică

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Permisul de conducere și certificatul de înmatriculare se scumpesc din 15 septembrie 2026. Noile tarife anunțate de DGPCI
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine a inventat weekendul? Cum au ajuns oamenii să aibă două zile libere