Prima pagină » ALEGERI 2024 » Nicolae Ciucă, întâlnire cu păgubiții NORDIS. „Există dovezi clare că anumite autorități sunt implicate”

Nicolae Ciucă, întâlnire cu păgubiții NORDIS. „Există dovezi clare că anumite autorități sunt implicate”

Președintele Senatului, Nicolae Ciucă, a chemat la Parlament un grup de reprezentanți ai păgubiților în afacerea NORDIS. Ciucă a anunțat că numărul persoanelor identificate ca păgubite a ajuns la peste 400.

Reprezentanții persoanelor păgubite i-au spus președintelui Senatului că „acționarii și-au devalizat propriile societăți comerciale, iar luni alte două firme din grupul Nordis au intrat în insolvență”.

Nordis nu a folosit finanțare bancară, folosesc investițiile noastre, ale clienților. Niciunul dintre investitori nu are niciun beneficiu. Acele 100 de milioane de euro investiții sunt la zero, au spus acești, în cadrul întâlnirii.

Viorel Păun, unul dintre păgubiți, a precizat că „aceste lucruri nu puteau fi posibile dacă Nordis nu avea suport din partea autorităților”.

Consider ca aceste lucruri nu puteau fi posibile dacă Nordis nu avea suport din partea autorităților publice. Un dezvoltator nu are cum să facă asemenea acte decât cu susținerea notarilor și a autorităților locale, a spus Viorel Păun.

Există dovezi clare că anumite autorități sunt implicate. Vorbesc aici de ISC, în care unul dintre inspectori este și acționar Nordis, a completat Marius Dragu.

Liberalii au declanșat săptămâna trecută procedurile pentru înființarea unei comisii parlamentare comune de investigare a cazului Nordis.

Această comisie a fost înființată, ea trebuie să se deschidă celor care au fost păgubiți în cazul Nordis. Dacă la început discutam de 80 de persoane fizice și juridice, în momentul de față sunt peste 400, motiv pentru care este important să avem această comisie care nu este menită tocmai să îngroape subiectul, ci să asigure o platformă transparentă prin care oamenii să poată să aibă habar despre ceea ce s-a întâmplat cu banii lor, a declarat Nicolae Ciucă, luni seară, la întoarcerea din Austria.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare