Prima pagină » Proteste în Ucraina » A treia săptămână de proteste în Ucraina. Mii de ucraineni s-au adunat la Kiev să-i ceară lui Zelenski să-l readucă pe Fedorov la ministerul Apărării

A treia săptămână de proteste în Ucraina. Mii de ucraineni s-au adunat la Kiev să-i ceară lui Zelenski să-l readucă pe Fedorov la ministerul Apărării

A treia săptămână de proteste în Ucraina. Mii de ucraineni s-au adunat la Kiev să-i ceară lui Zelenski să-l readucă pe Fedorov la ministerul Apărării

Mii de ucraineni s-au adunat la Kiev pe 31 iulie pentru a organiza „marșul pentru dialog și reforme în apărare”.După trei săptămâni de proteste, ucrainenii îi solicită președintelui Volodimir Zelenski să-l reînscăuneze pe Mihailo Fedorov în funcția de ministru al Apărării.

Marșul marchează a 16-a zi de proteste de la demiterea lui Fedorov, iar protestatarii susțin că vor continua să demonstreze, cu toate că președintele ucrainean nu intenționează să-și anuleze decizia.

Sondaj Gândul


Ești de acord cu o coaliție PSD-AUR pentru a forma un nou Guvern și a încheia criza politică?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

Un veteran de război îi cere lui Zelenski să-l lase pe Fedorov măcar un an să-și continue reformele

Îi cer lui Volodimir Zelenski să-și asculte oamenii și să continue dialogul cu Fedorov”, a spus veteranul de război Dmitro Koziatinskii, unul dintre liderii mișcării de protest.

„De exemplu, dați-i lui Fedorov un an să-și continue reformele și apoi luați decizii bazate pe rezultate”, a mai spus veteranul nemulțumit pentru Kyiv Independent.

„Este adevărat că mulți oamnei din țara noastră sunt implicați în industria apărării. Este adevărat că sunt indicații diferite și că multe se petrec la Ministerul Apărării”, a spus Fedorov, fostul ministru al Apărării.

Zelenski n-a explicat nici acum motivul demiterii lui Fedorov

Zelenski nu a luat în considerare să-l reinstaleze pe Fedorov la șefia ministerului, dar i-a oferit o poziție proeminentă în guvern pentru a superviza sectorul tehnologic al Ucrainei.

Fedorov a refuzat și spune că dorește să servească doar ca ministru al Apărării.

Zelenski nu a oferit detalii și nici explicații despre motivul demiterii lui Fedorov, imediat după ce a demis-o și pe prim-ministra Iuliia Svîrîdenko. Președintele a spus totuși că vrea să regândească strategia Ucrainei pe termen lung.

Fedorov susține că reformele sale ar fi deranjat „interesele mari”

Fedorov s-a ferit să facă acuzații, dar a insinuat că a fost dat la o parte pentru că reformele sale, considerate „incomode”, ar fi deranjat „interesele mari” din cadrul conducerii armatei și industriei militare.

Pe durata mandatului săi, Fedorov a realizat o serie de reforme pentru a reduce cheltuielile în domeniul achizițiilor publice și a înzestra armata ucraineană cu roboți ucigași și drone autonome.


Sursa Foto: Hepta

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Bolojan, TRANȘANT după decizia CCR privind Legea ANI: Nu putem schimba principiile în funcție de persoană
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Creșterea dioxidului de carbon din atmosferă modifică sângele oamenilor, arată un studiu